Czy można zrobić tatuaż podczas ciąży albo karmienia piersią?

Źródło: pixabay.com

Istnieje niewiele badań dotyczących bezpieczeństwa tatuowania podczas ciąży i jest to raczej odradzana praktyka, nawet przez samych tatuażystów. Jeśli jednak kobieta zdecyduje się na zrobienie sobie tatuażu podczas ciąży, jest kilka kroków, które warto wykonać, aby zmniejszyć ryzyko jakichkolwiek komplikacji zdrowotnych.

Przede wszystkim, należy poinformować tatuażystę o swojej ciąży. W końcu odpowiedzialność za zrobienie tatuażu leży zarówno po naszej, jak i jego stronie. Należy upewnić się o tym, że tatuator jest wykwalifikowanym profesjonalistą, który zachowuje wszelkie niezbędne środki bezpieczeństwa. Salon tatuażu powinien być czysty, sprzęt wysterylizowany, a igły jednorazowego użytku.

 

Tatuażysta powinien przekazywać klientom informacje kontaktowe i być dostępny do jakichkolwiek konsultacji. Jeśli obawiamy się, że nasz tatuaż został wykonany w niebezpiecznych warunkach, koniecznie powinniśmy skontaktować się z lekarzem i zrobić badanie na zapalenie wątroby, HIV oraz kiłę.

 

Dopóki przestrzegamy zasad higieny i bezpieczeństwa, ryzyko rozwoju infekcji po wykonaniu tatuażu jest dość niskie. To właśnie ryzyko wystąpienia infekcji jest jedną z kwestii, która przemawia przeciw wykonywaniu tatuażu podczas bycia w ciąży. Tak samo niebezpieczne jest ryzyko zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby lub HIV, które mogą zostać przeniesione na dziecko.

 

 

Świeży tatuaż jest otwartą raną i dlatego ważne jest, aby utrzymywać go w czystości. O zainfekowaniu tatuażu może świadczyć gorączka, dreszcze, sączenie się ropy oraz opuchlizna i zaczerwienienie. Mimo wszystko postępowanie zgodnie z instrukcjami tatuatora powinno znacznie zminimalizować ryzyko zainfekowania tatuażu. Jeśli doświadczamy jakichkolwiek objawów infekcji, powinnyśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 

W badaniach wykazano, że substancje chemiczne obecne w barwnikach wykorzystywanych do tatuowania mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, szczególnie podczas pierwszych 12 tygodni ciąży.

 

Decyzja o zrobieniu sobie tatuażu nie powinna być pochopna, ponieważ jest to trwała zmiana na naszym ciele. Wiele kobiet doświadcza podczas ciąży rozstępów na biodrach, udach oraz brzuchu. W zależności od położenia, kształt tatuażu może się zmienić podczas ciąży i nie powrócić już do swojej pierwotnej formy. Kobiety w ciąży są też bardziej podatne na dolegliwości skórne, które mogą sprawić, że tatuaż będzie się wolniej goił i będzie to proces bardziej bolesny.

 

Jeśli bardzo zależy nam na wykonaniu tatuażu podczas ciąży, jednak nie chcemy narażać zdrowia naszego dziecka, możemy zdecydować się na początkowe wykonanie tatuażu z henny. Tatuaże z henny są uważane za bezpieczniejsze do wykonania podczas ciąży.

 

Tatuowanie się jest bezpieczniejsze także w okresie karmienia piersią, zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Jednak tutaj także istnieje nadal ryzyko infekcji, którą możemy przekazać dziecku za pośrednictwem pokarmu.

Ocena

Brak głosów