Czy małe dziecko powinno korzystać ze smartfona?

Kategorie
Źródło: pixabay.com

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują na niepokojąco długi czas, który małe dzieci spędzają przed ekranami smartfonów. Według raportu przygotowanego przez Common Sense Media, w 2013 roku, dzieci w wieku 8 lat i poniżej, spędzały około 15 minut dziennie przed ekranem telefonu komórkowego, teraz jest to już 48 minut. W przypadku wszystkich urządzeń z ekranem, czas ten wydłuża się już do ponad 2 godzin dziennie. Warto dodać, że 42 % dzieci w wieku 8 lat posiada już własne smartfony i tablety, a sytuacja podobnie wygląda w Polsce.

Z jednej strony to nic dziwnego, że coraz więcej ludzi w każdym wieku korzysta z urządzeń mobilnych, gdy stale rośnie postęp technologiczny. Z drugiej jednak strony rodzice mają coraz mniejszą kontrolę nad tym, jakie treści przyswajają ich pociechy. Urządzenia mobilne są teraz tak samo powszechnie, jak telewizory – posiada je 98 % gospodarstw domowych z dziećmi poniżej 8 roku życia.

Prawie połowa dzieci do 8 roku życia przed snem ogląda telewizję i gra w gry wido, a 42 % rodziców twierdzi, że telewizor w ich domu jest stale włączony. Czas, które dziecko spędza przed ekranem telewizora lub komputera jest zwykle uzależniony od sytuacji finansowej rodziny – w bogatszych domach jest on zwykle dłuższy. Jednak w przypadku urządzeń mobilnych różnica ta właściwie nie istnieje.  

Naukowcy wyczulają rodziców, informując, że małe dzieci nie są w stanie zrozumieć dwuwymiarowych ekranów dopóki nie osiągną wieku od 15 do 18 miesięcy. Niezależnie od tego, co twierdzi telewizja lub niektóre aplikacje na urzadzenia mobilne, niemowlęta nie nauczą się niczego z ekranu, dlatego nie warto zaznajamiać ich z technologią w tym wieku.

Starsze dzieci także nie powinny mieć pełnej kontroli nad obsługą urządzenia, rodzic powinien odinstalować wszystkie nieodpowiednie dla wieku pociech aplikacje i nauczyć dziecko korzystać z urządzenia w sposób kreatywny, na przykład do robienia zdjęć, które można później oglądać całą rodziną. 

Najwłaściwszym zachowaniem ze strony rodzica jest znalezienie tak zwanego złotego środka. Nie można całkowicie odcinać dziecka od technologii, oczywiście w wieku, gdy potrafi już z niej korzystać. Jednak rodzice powinni starać się, aby komputery, w tej czy innej formie, nie stanowiły dla ich latorośli separacji od reszty świata. 

Warto także pamiętać o pozytywnych stronach smartfonów i tabletów. Wiele aplikacji dostępnych na te urządzenia może mieć wartość edukacyjną, która łączy się z rozrywką dla najmłodszych i to właśnie z takimi treściami odpowiedzialny rodzic powinien zaznajamiać swoje dzieci. 

 

Ocena

Brak głosów