Czy to już czas żeby dać dziecku smartfona?

Kategorie
Źródło: pixabay.com

W dzisiejszych czasach rodzice zmagają się z dylematem dotyczącym odpowiedniego wieku do kupienia dziecku smartfona. Niektóre osoby uważają, że dopiero 12 lat to właściwy wiek dla dziecka na posiadanie telefonu, a inni kupują drogą elektronikę już kilkulatkom. Warto jednak pamiętać, że smartfony są nie tylko drogie, ale mogą być także niebezpieczne, a dziecko nie powinno mieć 100 % dostępu do oferowanej przez nie zawartości.

Najpopularniejszym powodem, dla którego rodzice kupują dziecku telefon, jest ułatwienie kontaktu pomiędzy rodziną. Przed wyborem konkretnego modelu warto jednak przemyśleć kilka kwestii. Jest to przede wszystkim fakt, czy dziecko jest wystarczająco dojrzałe, aby posługiwać się smartfonem. Warto przy tym ustalić także kwestie finansowe oraz ograniczenia dostępu do poszczególnych aplikacji.

Jeśli już zdecydujemy się na kupienie dziecku smartfona, warto to z nim przedyskutować. Dziecko powinno być świadome zagrożeń czyhających w sieci, a także pouczone co do publikowania własnych treści. Istnieje wiele aplikacji umożliwiających blokady niewłaściwych dla dziecka stron i warto z nich korzystać. Dziecko powinno być także uświadomione o niebezpieczeństwach związanych z posiadaniem drogiego sprzętu elektronicznego – ewentualną możliwością kradzieży.

 

 

Gdy nasza pociecha posiada już upragniony gadżet, nadal powinniśmy interesować się tym, w jaki sposób z niego korzysta, a także ile poświęca na to czasu. Wiele dzieci i młodzieży jest w dzisiejszych czasach uzależniona od sprzętów elektronicznych oraz od Internetu. Jeśli wyznaczymy zdrowe normy czasowe dla korzystania ze smartfona w ciągu dnia, dziecko będzie mogło uniknąć niezdrowego uzależnienia.

Należy jednak pamiętać, że smartfon to przedmiot, który na stałe wkomponował się w nasze życie. Nie możemy odmawiać naszym podopiecznym (oczywiście w odpowiednim wieku) czegoś, co stało się normą dla całego społeczeństwa. Najwłaściwszym rozwiązaniem jest jak zwykle złoty środek i stałe poświęcanie dziecku niezbędnej uwagi.

Ocena

Brak głosów