Czy dieta ketogeniczna jest odpowiednia dla kobiet?

Źródło: pixabay.com

Popularność diety ketogenicznej rośnie ze względu na jej wysoką efektywność w odchudzaniu. Jadłospis podczas stosowania diety ketogenicznej charakteryzuje się bardzo niską zawartością węglowodanów, którą rekompensuje wysoka zawartość tłuszczu. Choć do tej pory to właśnie tłuszcz utożsamiano z kalorycznością i przybieraniem na wadze, okazuje się, że przede wszystkim eliminacja węglowodanów powoduje szybką utratę wagi. Czy jednak stosowanie diety ketogenicznej jest zdrowe dla kobiet?

Utrata wagi podczas stosowania diety ketogenicznej to nie jedyna jej zaleta. Sporo mówi się także o tym, ze taki model odżywiania pozwala wyregulować poziom cukru i insuliny we krwi oraz inne parametry odpowiadające za nasz metabolizm. Badania wykazały, że można stosować ją w celu zmniejszenia objętości tkanki tłuszczowej, a nawet jako leczenie wspomagające w niektórych rodzajach nowotworów, na przykład raka jajnika oraz glejaka. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że na dietę ketogeniczną decydują się przede wszystkim te osoby, które po prostu chcą szybko i efektywnie zrzucić zbędne kilogramy.

Dieta ketogeniczna przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej nawet o 16% względem innych diet bazujących wyłącznie na deficycie energetycznym. Przekłada się to średnio na 1 kg tłuszczu mniej. Wystarczy zaledwie 14 dni skrupulatnego przestrzegania jadłospisu, by znacznie zmniejszyć tkankę tłuszczową, ale również poczuć się lepiej. Podczas badań z udziałem kobiet odnotowano przede wszystkim mniejsze uczucie głodu oraz wzrost libido.

Czy dieta ketogeniczna jest skuteczna?

Chociaż znamy już krótkoterminowe efekty stosowania diety ketogenicznej, wciąż mało wiadomo na temat jej długofalowego wpływu na zdrowie. Niektóre źródła sugerują przykładowo, że po około 5 miesiącach stosowania diety ketogenicznej organizm przyzwyczaja się do nowego modelu odżywiania i efekty w odchudzaniu maleją. Co więcej, niektóre badania wskazują na to, że mniej restrykcyjne diety w jakimś stopniu ograniczające spożycie węglowodanów mogą dawać porównywalne efekty i utrzymywać je w dłuższej perspektywie. Przykładem może być badanie, w którym wzięły udział 52 kobiety. Część z nich stosowało diety z 15 i 25% zawartością węglowodanów, a część jedynie 5%. Jednak efekty w odchudzaniu w każdej z trzech grup były porównywalne.

Wpływ diety ketogeniczne na zdrowie kobiet

Dieta ketogeniczna zwykle ogranicza spożycie węglowodanów do około 10% dziennej wartości energetycznej wszystkich spożywanych posiłków. Z tego powodu najczęściej sięgają po nią kobiety zmagające się z insulinoopornością lub też cukrzycą typu 2. To właśnie u nich odnotowuje się najbardziej spektakularne efekty w odchudzaniu. W trakcie trwania czteromiesięcznego badania z udziałem 58 kobiet ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 stwierdzono, że dieta ketogeniczna znacznie przyspieszyła utratę masy ciała pacjentek, a także zmniejszyła u nich poziom cukru we krwi na czczo. Społeczności medycznej są znane przypadki, w których stosowanie diety ketogenicznej spowodowało całkowite umorzenie objawów cukrzycy typu 2. W niektórych przypadkach wykazano także pozytywny wpływ stosowania diety ketogenicznej na zdrowie psychiczne kobiet, na przykład tych ze zdiagnozowaną depresją.

Skoro znamy już pozytywny wpływ na zdrowie diety ketogenicznej, warto wziąć pod uwagę także ewentualne czynniki ryzyka. Jeden z najczęściej wymienianych to szkodliwy wpływ nadmiernego spożycia tłuszczu na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Co ciekawe, chociaż niektóre dowody naukowe wskazują na to, że dieta ketogeniczna może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca i wysokiego cholesterolu, inne badania wykluczyły taki wpływ tego nietypowego jadłospisu. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że konkretny skład diety ketogenicznej z pewnością ma wpływ na jej ostateczne wyniki. Wiadomo bowiem, że zarówno białka, jak i tłuszcze w naszej diecie mogą pochodzić z bardziej lub mniej zdrowych źródeł. Można zatem założyć, że zwiększone spożycie oleju palmowego z pewnością nie przysłuży się naszemu zdrowiu, jednak większa ilość oliwy z oliwek w codziennie zjadanych potrawach może mieć wręcz odwrotny skutek.

Minusy diety ketogenicznej

Dla wielu kobiet dieta ketogeniczna może okazać się po prostu zbyt dużym wyzwaniem. Wszystko ze względu na nienaturalny stosunek makroskładników odżywczych w codziennym jadłospisie. Może sprawiać to problemy nie tylko w komponowaniu posiłków, ale również powodować gorsze samopoczucie czy nawet problemy zdrowotne. Szczególnie ze względu na ostatnie kryterium kategorycznie odradza się stosowanie diety ketogenicznej:

  • kobietom w ciąży lub karmiącym piersią,
  • osobom z niewydolnością nerek lub wątroby,
  • osobom uzależnionym od alkoholu lub narkotyków,
  • chorym na cukrzycę typu 1,
  • chorym na zapalenie trzustki,
  • osobom z niedoborami żywieniowymi, na przykład niedoborem karnityny.

U niektórych osób rozpoczynających swoją przygodę z dietą ketogeniczną organizm może zareagować w sposób obronny. Występują wówczas przede wszystkim dolegliwości trawienne: nudności oraz zaparcia. Może pojawić się także uczucie zmęczenia i bóle mięśniowe. Objawy te powinny ustąpić po około tygodniu i jeśli się przeciągają, lepiej zrezygnować z diety ketogenicznej.

Ocena

Brak głosów

Super

0
0
Brak głosów.
0
0
Brak głosów.