Czkawka u niemowlęcia – co robić?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Większość niemowląt doświadcza czkawki już w pierwszym roku swojego życia i nie jest to powód do niepokoju. Co więcej, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zapobieganie czkawce oraz na jej zatrzymanie, gdy już się pojawi. 

Badania z 2012 roku informują, że odruch czkawki ma służyć do usunięcia nadmiaru powietrza z żołądka. Jednak do dziś społeczność medyczna spiera się co do tego, po co właściwie jest czkawka. Co więcej, co dokładnie ją wywołuje? Wydaje się, że u wielu osób przyczyny są bardzo zróżnicowane.

Czkawka u niemowląt ma tendencję do występowania bez wyraźnego powodu, jednak mogą na nią wpływać kwestie żywieniowe. Zwykle pojawia się, gdy maluch jest przekarmiony, je zbyt szybko lub połyka zbyt dużo powietrza.

Jeśli czkawka zdarza się często i powoduje niepokój, może ona wynikać z refluksu żołądkowo-przełykowego. Dzieje się tak, gdy cofa się częściowo strawiony pokarm i kwas żołądkowy, podrażniając przeponę i wywołuje skurcze.

Zwykle czkawka powoduje znacznie mniejszy dyskomfort u dzieci niż u osób dorosłych. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje kilka sposobów na jej zatrzymanie także u noworodka:

- danie dziecku smoczka,

- przerwa od karmienia, aby niemowlęciu się odbiło,

- bardzo delikatny masaż przepony dziecka,

- podanie dziecku (w zależności od wieku) płynu do popicia, np. mleko, ziołowy napar,

- łagodne kołysanie, które pomoże zrelaksować się dziecku.

Jeśli chcemy zapobiegać powstawaniu czkawki u niemowlęcia, warto pamiętać o tym, żeby:

- karmić dziecko zanim stanie się bardzo głodne,

- trzymać niemowlę w pozycji pionowej przez pół godziny po każdym karmieniu,

- podczas karmienia zwracać uwagę na to, aby dziecko nie zasysało powietrza.

Warto udać się do lekarza, jeśli czkawka u niemowlęcia jest wyjątkowo częsta i powoduje u niego dyskomfort. Zwykle objawia się to płaczem oraz wzmożonym ulewaniem pokarmu.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen