Co zrobić żeby paznokcie rosły szybciej?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Długie, zdrowe paznokcie to piękna ozdoba naszych dłoni. Na półkach sklepowych znajdziemy środki zapobiegające pękaniu lub rozdwajaniu się paznokci, jednak jak możemy zmobilizować je do wzrostu? Oto kilka cennych, domowych porad:

Płytka paznokcia, podobnie jak włosy, składa się głównie z białka zwanego kreatyną. Warto zaznaczyć, że chociaż możemy zapobiegać pękaniu płytki paznokcia, to największy wpływ na stan jej zdrowia ma tak zwane łożysko paznokcia – tkanka położona bezpośrednio pod paznokciem.

Sama płytka paznokcia nie jest żywym fragmentem naszego ciała, dlatego malowanie żadnym lakierem lub smarowanie olejkiem nie będzie miało wpływu na tempo jej wzrostu. Należy za to wiedzieć, że na stan naszych paznokci wpłynie przede wszystkim zdrowa dieta.

Do budowy zdrowych paznokci potrzebujemy w głównej mierze białka oraz żelaza. Do diety warto włączyć zatem suszone owoce oraz orzechy. Podobnie jak reszta ciała, zdrowe paznokcie wymagają zbilansowanego jadłospisu, bogatego w białko (chude mięso, soczewica, orzechy, produkty mleczne), wodę, a także całą gamę witamin i minerałów, które znajdują się w warzywach i owocach.

Wpływ na wzrost paznokcia może mieć także suchość otaczającej go skóry. Dlatego warto zadbać o prawidłowe nawilżenie dłoni, zwłaszcza w okresie zimowym. Zły wpływ na stan naszych paznokci może mieć także trzymanie ich zbyt długi czas w wodzie. Podczas czynności takich, jak na przykład mycie naczyń, najlepiej stosować gumowe rękawiczki.

Największy wpływ na łamliwość paznokci ma ich kształt. Jeśli zależy nam na zachowaniu długich paznokci, warto zadbać o ich naturalny, lekko zaokrąglony profil, co zmniejszy ryzyko przypadkowego złamania płytki. 

Warto zrezygnować ze stosowania na paznokcie ostrych środków, takich jak zmywacze z acetonem, które wysuszają oraz osłabiają płytkę paznokcia. Jeśli aceton jest jedyną opcją do usunięcia lakieru, na przykład hybrydowego, należy pamiętać o późniejszym nawilżeniu dłoni i paznokci kremem do rąk.

Choroby, takie jak cukrzyca i łuszczyca, także mają wpływ na zdrowie naszych paznokci. To właśnie wygląd paznokci może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym wobec niektórych problemów zdrowotnych, dlatego warto uważnie im się przyglądać i dbać o ich codzienną pielęgnację. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, należy skonsultować się z dermatologiem.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen