Co lepsze dla skóry – olej z awokado czy oliwa z oliwek?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Moda na stosowanie naturalnych olejów roślinnych do pielęgnacji skóry trwa w najlepsze. Jednak czy zastanawiałaś się kiedyś, który z nich jest tak właściwie najzdrowszy? Dziś weźmiemy pod lupę dwa tłuszcze, które są uznawane za jedne z najzdrowszych, czyli olej z pestek awokado oraz oliwę z oliwek.

Jesteśmy przyzwyczajone do tego, że oliwa z oliwek jest uznawana za jeden z najzdrowszych olejów na świecie, które nadają się zarówno do spożywania, jak i do pielęgnacji skóry. Nie ma jednak co się oszukiwać, tak dobra opinia oliwy z oliwek to zasługa przede wszystkim jej dostępności w niemal każdym sklepie.

Dobra sława oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek zawiera dużą dawkę witamin, mikroelementów i kwasów tłuszczowych, które mają doskonały wpływ na nasze zdrowie. Olej z awokado jest jednym z jej głównych konkurentów. Sam miąższ tego owocu zawiera około 30% oleju, który może być wyciskany na zimno, bez potrzeby chemicznej ekstrakcji. Podobnie, jak oliwa z oliwek, olej ten zawiera mnóstwo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są doskonałymi przeciwutleniaczami. Osoby cierpiące na przewlekłe stany zapalne, zwłaszcza mięśni i stawów, szczególnie powinny spożywać awokado.

Dlaczego olej z awokado jest lepszy?

Olej z awokado tłoczony na zimno zawiera około 72% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, podczas gdy w oliwie z oliwek jest ich nieco mniej – 67%. Awokado wypada lepiej także pod kątem tłuszczów nasyconych, których posiada mniej o 4% od oliwy z oliwek.

W miąższu awokado znajdziemy również dodatkowy, interesujący składnik odżywczy, jakim jest luteina. Chroni ona nasz organizm przed szkodliwym promieniowaniem UV, a także negatywnym oddziaływaniem niebieskiego światła na nasz organizm. Niedobory luteiny są jednym z głównych czynników, które powodują utratę wzroku przez osoby starsze.

Oprócz wspomnianych wyżej właściwości, olej z awokado zawiera również cenne fitosferole, które regulują proces wchłaniania cholesterolu podczas trawienia. Zdaniem niektórych specjalistów składniki te mogą pomóc w poroście włosów. W tym celu olej z awokado stosuje się na skórę głowy, aby pobudzić włosy do wzrostu. Mogą z tego korzystać kobiety, ale także mężczyźni, którzy borykają się z łysieniem.

Kolejną przewagą, którą olej z awokado posiada nad oliwą z oliwek, jest to, że posiada on wyższą temperaturę dymienia, a więc bez obaw możemy stosować go do smażenia potraw. Co prawda wykorzystuje się do tego rafinowany olej, jednak jest on o wiele zdrowszy od jakichkolwiek rafinowanych odmian oliwy z oliwek.

Oleje w pielęgnacji

Oliwa z oliwek jest znana jako doskonały składnik środków kosmetycznych, który pomaga przy demakijażu, nawilża skórę i nadaje jej blasku. To prawda i nie ma sensu spierać się o ten naukowo udowodniony fakt. Oliwę z oliwek możemy aplikować w czystej formie, a także dodawać ją do peelingów. Możemy stosować ją na twarz, włosy i resztę ciała.

Wszystko wskazuje jednak na to, że olej z awokado i w tym przypadku przebija właściwości zdrowotne oliwy z oliwek, ponieważ możemy zrobić z nim dokładnie to samo, ale uzyskamy lepsze efekty. Wszystko dzięki większej ilości dobrych składników odżywczych, o których było wspominane wyżej.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)