Blizny po trądziku – jak rozwiązać problem?

Kategorie: 

Źródło:

Ospa wietrzna lub agresywny trądzik mogą pozostawić po sobie trwałe ślady na naszej skórze. Nie powinno to jednak nas załamywać, ponieważ istnieje wiele zabiegów oraz środków do stosowania w warunkach domowych, które pomogą zmniejszyć blizny i poprawić ogólny wygląd naszej cery.

Blizny po ospie i trądziku są efektem uszkodzenia głębszych warstw skóry i mogą wyglądać jak delikatne wgłębienia w naszej cerze. Nawet kilka takich blizn może nadać skórze niejednolity wygląd, co może negatywnie wpływać na naszą samoocenę. Jeśli nie jesteśmy gotowe zaakceptować swojego wyglądu, to warto jest podjąć konkretne działania, które przywrócą nam pewność siebie. 

Istnieje kilka zabiegów leczących blizny potrądzikowe – jednak każdy z nich może być odmiennie tolerowany przez różne typy skóry, dlatego zawsze warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą.

Peeling chemiczny

Regularne peelingi chemiczne mogą pomóc w zmniejszeniu blizn na naszej twarzy. Podczas zabiegu na twarz nakładana jest warstwa kwasu, który złuszcza zewnętrzną warstwę skóry i tym samym powoduje jej regenerację. Po zabiegu skóra może być czerwona i podrażniona, z pewnością będzie się także łuszczyć. Peelingi chemiczne mogą wymagać regularnego stosowania, aby były skuteczne, ale zwykle efekt jest tego wart – skóra jest gładsza, bardziej elastyczna, a blizny mniej widocznie.

Dermabrazja

Zabieg dermabrazji ma działanie podobne, co peeling, jednak nie wymaga on stosowania środków chemicznych. Do wykonania zabiegu stosuje się małą, obracającą się szczotkę, która złuszcza wierzchnią warstwę naskórka. Zabieg dermabrazji jest wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, w zależności od wielkości obszaru wymagającego leczenia. Dermabrazja nadaje skórze bardziej równomierny wygląd i zmniejsza widoczność blizn. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach dermabrazja może zwiększać ryzyko tworzenia się nowych blizn lub rozszerzonych porów – ponieważ głębsze warstwy skóry są złuszczane, wzrasta ryzyko wystąpienia infekcji skóry.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja także wyrównuje koloryt skóry poprzez złuszczanie naskórka. W tym przypadku zamiast stosowania szczotki, stosuje się peeling drobinkami wodorowęglanu sodu lub tlenku glinu. Ta metoda sprawdza się najlepiej w przypadku niewielkich blizn, jednak także wymaga serii zabiegów.

Wypełnianie blizn

W skórę wstrzykiwane są produkty, które wyrównują wgłębienia po bliznach. Stosuje się do tego między innymi kwas hialuronowy oraz hydroksyapatyt wapnia. Efekt jest niestety tymczasowy, może trwać od kilku miesięcy do roku, w zależności od produktu.

Laseroterapia frakcyjna

Ma na celu stymulację regeneracji skóry w miejscach blizn. Światło lasera jest kierowane bezpośrednio na blizny, spalając ich zewnętrzną warstwę i stymulując wzrost nowych komórek. Po wygojeniu blizny są mniej widoczne.

Laseroterapia ablacyjna

Inwazyjna forma laserowego leczenia blizn, która usuwa zewnętrzną warstwę skóry. Zwykle zabieg wymaga kilku tygodni opieki medycznej, jednak efekt ostateczny może utrzymywać się przez lata, nie wymagając dodatkowych zabiegów.

Mikronakłuwanie

Jest to terapia indukcyjna kolagenem. Zabieg polega na nakłuwaniu skóry w miejscach występowania blizn. Zabiegi są zwykle powtarzane co kilka tygodni, a znaczący efekt widać po około roku terapii.

Widoczność blizn możemy spróbować zmniejszyć także w domu. Jedną z metod jest nawilżanie skóry naturalnymi olejami, które zawierają przeciwutleniacze i inne związki, które wspomagają redukcję blizn oraz gojenie się ran.

Oleje mogą być stosowane jako środki nawilżające, po oczyszczeniu naszej skóry. Najlepiej stosować: masło kakaowe, masło shea, olej jojoba, olej z nasion konopi, olej z nasion dzikiej róży, oliwa z oliwek.

W domu możemy stosować także maski i peelingi, które złuszczają naskórek i stymulują nowy wzrost skóry. Często wymagają one dłuższego stosowania, aby można było dostrzec widoczny efekt. Regenerację cery może wspomóc także delikatny masaż, który poprawi krążenie w skórze. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)