5 sposobów na to, jak zachować kondycję fizyczną podczas kwarantanny

Źródło: pixabay.com

Zostanie w domu w czasie epidemii koronawirusa uchroni nas przed infekcją, jednak może prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Mowa przede wszystkim o negatywnych skutkach siedzącego trybu życia, których nie sposób uniknąć przebywając na kwarantannie. Dlatego tak ważne jest, aby nawet w domu zadbać o regularny wysiłek fizyczny. Pomoże to nam zachować nienaganne zdrowie, a także dobry nastrój.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca każdej dorosłej osobie wykonywanie w ciągu tygodnia minimum 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75 minut aktywności fizycznej o wysokiej intensywności. Pozwala to na utrzymanie zdrowej wagi, zyskanie dobrego nastroju, a także utrzymanie wysokiej odporności. Zwłaszcza ostatni czynnik powinien dodatkowo zachęcać nas do dbania o swoją kondycję fizyczną także podczas kwarantanny.

Ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała

Kalistenika to w ostatnich latach bardzo popularna forma wysiłku fizycznego. Jej główne założenie opiera się na tym, by do wysiłku fizycznego wykorzystywać jedynie własną masę ciała. Zawierają się w niej zatem m.in. takie ćwiczenia jak, przysiady, brzuszki, pompki, deski czy podciągnięcia na drążku. Wszystkie te ćwiczenia możemy wykonywać w domu. Co ważne, również bez obawy o uprzykrzanie życia sąsiadom – nie tupiemy po podłodze. Jedne z badań wykazały, że regularne uprawianie kalisteniki może zapobiegać zmniejszaniu się objętości mięśni szkieletowych u osób chorujących na cukrzycę typu 2. Dodatkowo ta forma aktywności fizycznej wzmacnia siłę mięśni oddechowych u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Domowy trening cardio

Jak wykonywać w domu ćwiczenia mobilizujące do pracy nasz układ krążeniowo-oddechowy? Ćwiczenia aerobowe wykonywane w domowym zaciszu to przykładowo skakanie na skakance, pajacyki czy opady do ziemi i wyskoki. Jeżeli mieszkamy w budynkach wielorodzinnych, takie ćwiczenia najlepiej wykonywać w ciągu dnia, aby nie zakłócać spokoju sąsiadów z dołu. Jeśli jednak mieszkamy na parterze – nie mamy większych ograniczeń. Alternatywę dla wymienionych wyżej ćwiczeń cardio może stanowić również jazda na rowerku stacjonarnym lub korzystanie z orbitrecka. W tym przypadku czeka nas jednak dodatkowy wydatek związany z zakupem sprzętu fitness.

Pilates

W ciągu ostatnich kilku dekad pilates zyskał naprawdę dużą popularność. Jego zasadnicza zaleta to fakt, że taki trening może wykonywać prawie każdy. Jedyne wykluczenia mogą stanowić w tym przypadku jedynie ciąża lub przepukliny – a i do nich da dostosować się trening. Trening pilatesu wzmacnia wytrzymałość mięśni, a także pogłębia ich elastyczność. Pomaga zatem m.in. w leczeniu przewlekłych bólów krzyża. Pilates najlepiej uprawiać z doświadczonym instruktorem, dlatego warto wesprzeć się jednym z wielu filmów instruktażowych udostępnionych w sieci.

Joga

Podobnie jak Pilates, również joga jest aktywnością fizyczną dla każdego. W tym przypadku jeszcze większy nacisk kładziony jest na relaks i poprawę samopoczucia. Badania sugerują, że korzyści płynące z regularnego uprawiania jogi obejmują przede wszystkim łagodzenie dolegliwości bólowych, ale także niepokoju. W sieci znajdziemy wiele treningów jogi zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych.

Wysiłek łączony z hobby lub obowiązkami

Badania wykazały, że jakiekolwiek unikanie bezczynności w domu może pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia oraz samopoczucia. Warto zatem łączyć wysiłek fizyczny z dobrą zabawą. Posiadacze domu z ogrodem mogą zatem zająć się ogrodnictwem, a pozostali choćby tańcem przed telewizorem. W zapobieganiu utracie kondycji fizycznej pomóc może nawet regularne sprzątanie mieszkania czy też wiosenne porządki.

Ocena

Brak głosów