Zmiany stylu życia podczas ciąży – czego unikać?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ciąża to czas, w którym należy wdrożyć wielu zmian w codziennym stylu życia. Zdrowie i dobre samopoczucie, zarówno kobiety, jak i dziecka, stają się priorytetem. Należy więc unikać spożywania określonych pokarmów, ale także nie podejmować potencjalnie ryzykownych działań. Poniżej znajdziesz podstawowe zalecenia na temat rzeczy, jakich należy unikać:

Picie alkoholu

Spożywanie alkoholu w czasie ciąży może powodować szereg zaburzeń w rozwoju płodu. Alkohol należy całkowicie wyeliminować, ponieważ przenika on przez łożysko i wpływa na dziecko, skutkując np. płodowym zespołem alkoholowym i wieloma innymi zaburzeniami. Są to m. in. anomalia fizyczne, upośledzenie umysłowe, problemy w zachowaniu, drgawki, słaby wzrost, opóźnienia rozwojowe i zmniejszona koordynacja.

Eliminacja niektórych produktów spożywczych

Kobiety w czasie ciąży unikają niektórych pokarmów, niekiedy z powodu wrażliwszego węchu, ale także w wyniku gorszego samopoczucia po spożyciu poszczególnych produktów. Zaleca się eliminację:

- konserw mięsnych,

- niepasteryzowanych soków oraz produktów mlecznych,

- ryb bogatych w rtęć, np. miecznik, rekin, makrela,

- surowego mięsa oraz ryb

- surowych jaj.

Picie kawy

Podobnie jak alkohol, kofeina może przenikać przez łożysko i wpływać na płód. Najlepiej ograniczyć spożycie kofeiny do 200 mg na dobę. Większa ilość może być szkodliwa dla dziecka, skutkując ryzykiem poronienia lub niskiej masy urodzeniowej.

Unikanie wysokich temperatur

Podczas ciąży warto zrezygnować z chodzenia do sauny oraz innych miejsc, w których może nastąpić hipertermia. Rezygnujemy więc także z opalania i intensywnych ćwiczeń. Takie warunki także mogą prowadzić do występowania wad wrodzonych u dziecka. Należy także pamiętać, aby pić duże ilości wody, szczególnie gdy na dworze jest gorąco.

Sporty kontaktowe

Sporty takie, jak piłka nożna czy boks mogą prowadzić do przedwczesnego oddzielenia się łożyska od ścianki macicy. Jest to ciężki stan, który może powodować przedwczesny poród, utratę ciąży lub urodzenie martwego dziecka.

Ryzyko upadku

Kobiety po pierwszym trymestrze ciąży powinny unikać wszelkich aktywności, które niosą ze sobą ryzyko upadku, np. narciarstwo, jazda na łyżwach czy wspinaczka. Nawet niewielki upadek może być niebezpieczny.

Niewskazane są również aktywności fizyczne, które obejmują podskakiwanie, nagłe zmiany kierunku, szarpiące i gwałtowne ruchy, ćwiczenia brzucha na plecach.

Czyszczenie kuwety

Czyszczenie kociej kuwety podczas ciąży może narażać na nabycie toksoplazmozy. Jest to choroba bardzo niebezpieczna dla płodu, która może skutkować: ślepotą czy upośledzeniem umysłowym.

Dźwiganie

Kobiety w ciąży bezwzględnie nie powinny dźwigać, gdyż jest to aktywność, która może powodować przepukliny, niską wagę urodzeniową dziecka, a nawet przedwczesny poród.

Palenie

Palenie papierosów w czasie ciąży jest szkodliwe zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka. Oprócz zwiększonego ryzyka chorób serca i raka płuc, palenie w czasie ciąży może powodować przedwczesny poród i wady rozwojowe dziecka, takie jak rozszczep wargi lub rozszczep podniebienia.

Niektóre leki

Lekarze zalecają unikanie następujących leków w czasie ciąży:

- ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,

- większość środków ziołowych,

- inhibitory ACE,

- niektóre leki na przeziębienie i grypę

- niektóre leki na trądzik.

W przypadku zażywania jakiegokolwiek leku najlepiej jest skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)