Zdemaskowano mit o szkodliwości pracy dla kobiet w ciąży

http://www.sxc.hu

Badania przeprowadzone przez pracowników Uniwersytetu w Minnesocie dowodzą, ze pracowanie podczas ciąży nie prowadzi do przedwczesnego porodu i nie ma wpływu na wagę urodzonego dziecka.

 

Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od 1600 kobiet, które rodziły swoje dzieci w 2005 roku. Część z nich pracowała w pełnym wymiarze czasu lub na część etatu w okresie ciąży, były też takie, które w ogóle nie pracowały zawodowo. Naukowcom nie udało się zaobserwować żadnych różnic w ilości przedwczesnych porodów i przypadków niskiej masy urodzeniowej u dzieci urodzonych przez kobiety pracujące oraz przez te, które w okresie ciąży pozostawały w domu.

 

Poprzednie badania wykazały powiązania pomiędzy niektórymi rodzajami pracy (np. praca w nienormowanym czasem pracy lub wymagająca wysiłku fizycznego), a niekorzystnymi wynikami urodzeń. Naukowcy sugerują, że - aby uniknąć ryzyka przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej - należy zwracać uwagę nie na to, czy kobieta pracuje, czy nie podczas ciąży, ale na to jaki jest jej charakter pracy. Badania opublikowano w czasopiśmie HealthDay News. 

 

 

Ocena

Brak głosów