Zachęcanie dzieci do picia wody w szkole może pomóc w walce z otyłością

Źródło: pixabay.com

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców sugerują, że nakłanianie dzieci do picia wody podczas szkolnych posiłków może uchronić je przed nadwagą. Badania są wynikiem amerykańskiego programu pilotażowego, przeprowadzonego w latach 2009-2013, w którym wzięło udział aż 1200 szkół średnich oraz podstawowych.

Po umieszczeniu dystrybutorów wody w szkołach okazało się, że uczniowie zaczęli pić podczas przerw aż 3 razy więcej wody niż do tej pory. Majid Ezzati, profesor globalnego zdrowia środowiskowego z Imperial College London powiedział dla CNN, że w ciągu ostatnich 40 lat otyłość znacznie wzrosła wśród dzieci, szczególnie w krajach nisko lub średnio zamożnych.

„Niedawno wskaźniki otyłości zatrzymały się w krajach o wyższych dochodach, chociaż i tak poziom otyłości pozostaje tam niedopuszczalnie wysoki. Nawyki żywieniowe ludzi pozostają w głównej mierze takie same, jednak może to zmienić spożycie czystej wody. Ograniczy to spożywanie tłuszczów nasyconych oraz cukru” – twierdzą naukowcy.

Dietetycy zalecają, aby dziecko brało do szkoły, oprócz drugiego śniadania, także butelkę czystej wody. Popularnym błędem żywieniowym, popełnianym przez rodziców, jest dawanie dziecku soku lub smakowych napojów. Zwykle tego typu produkty zawierają zatrważające ilości cukru.

Nawodnienie organizmu jest bardzo ważną kwestią zdrowotną, szczególnie dla dzieci, które w szkole podejmują nie tylko wysiłek psychiczny, ale także fizyczny. Picie wody z pewnością poprawi stan zdrowia naszych pociech.

 

 

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.