Zabawki podczas kąpieli mogą być źródłem infekcji u Twojego dziecka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kąpiel to dla dziecka czas nie tylko przeznaczony na higienę, ale często także na zabawę. Zespół szwajcarskich oraz amerykańskich naukowców postanowił zbadać bezpieczeństwo gumowych kaczek, które dajemy dzieciom do kąpieli. Jak się okazuje, wszelkie materiały z tworzyw sztucznych, które są zanurzane w wodzie przeznaczonej do kąpieli, szybko rozwijają na sobie bakterie oraz grzyby.

Naukowcy ze szwajcarskich szkół wyższych oraz Uniwersytetu Illinois odkryli, że zabawki wykorzystywane do zabawy podczas kąpieli szybko rozwijają na sobie niebezpieczne bakterie oraz grzyby.

 

Aby ustalić te wnioski, przez 11 tygodni testowano zabawki przeznaczone do kąpieli w naturalnych warunkach – wodzie zawierającej mydło oraz zmyte z ciała zanieczyszczenia. Po takim okresie czasu na pojedynczej zabawce zdołano wyhodować do 75 mln bakterii na centymetr kwadratowy. Co ważne, część z bakterii była naprawdę niebezpieczna, między innymi Legionella i Pseudomonas, które często odpowiadają za zakażenia szpitalne.

 

Główną przyczyną tak szybkiego namnażania się niebezpiecznych drobnoustrojów jest gromadzenie się ciepłej wody wewnątrz zabawki, często wykonanej z niskiej jakości tworzywa, które uwalnia organiczne związki węgla, służące za składniki odżywcze dla bakterii.

 

 

Tak więc zabawa gumową kaczuszką podczas kąpieli może prowadzić do sporych problemów zdrowotnych, zwłaszcza wobec wrażliwego organizmu dziecka. Mogą to być infekcje oczu, uszu, a nawet przewodu pokarmowego.

 

Zdaniem specjalistów, podczas kąpieli należy dawać dzieciom do zabawy tylko takie zabawki, które nie posiadają otworów, w których mogłaby gromadzić się woda. Oprócz tego należy także pamiętać o ich regularnym czyszczeniu.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen