Wczesna miesiączka może oznaczać komplikacje zdrowotne w późniejszym życiu

Źródło: pixabay.com

Badanie, które objęło prawie pół miliona osób, dowiodło, że miesiączka rozpoczęta przed ukończeniem 12 roku życia może sugerować późniejsze problemy zdrowotne, takie jak zwiększone ryzyko chorób serca oraz udaru. Do tej pory z tego typu chorobami wiązano na przykład otyłość, nadciśnienie tętnicze i palenie papierosów, jednak wiele wskazuje na to, że wiek wystąpienia pierwszej miesiączki także powinien być uwzględniany.

Coraz częściej wiąże się czynniki reprodukcyjne z chorobami serca oraz ryzykiem wystąpienia udaru. Niektóre badania wykazały, że wczesna menopauza może być związana z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a doświadczenie poronienia może skutkować zwiększonym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii postanowili uzyskać więcej informacji na temat korelacji czynników reprodukcyjnych z chorobami naczyniowo-sercowymi u ludzi. Analizowano dane z brytyjskiego biobanku (bank z informacjami pozyskanymi z dokumentacji medycznych), które obejmowały ponad pół miliona mężczyzn i kobiet w wieku poniżej 69 lat. 

 

W sumie ponad 267 tysięcy kobiet i 215 tysięcy mężczyzn było pod ścisłą obserwacją do marca 2016 roku. W ciągu 7 lat badań odnotowano 9054 przypadki chorób układu krążenia, z czego 5782 przypadków dotyczyło choroby wieńcowej, a 3489 udaru. Ze wszystkich przypadków 34 % dotknęło kobiety.

 

Okazało się, że kobiety, które miały swój pierwszy okres przed ukończeniem 12 roku życia, posiadały o 10 % większe ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w porównaniu z kobietami, które zaczęły miesiączkować w wieku 13 lat lub starszym.

 

Także kobiety, które przeszły menopauzę przed ukończeniem 47 lat, miały o 33 % wyższe ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, a ryzyko udaru wzrosło u nich aż do 42 %. Na ryzyko chorób układu krążenia wpływ miały także poronienia, odpowiednio 22 % i 44 %. Wśród czynników ryzyka wymieniono również histerektomię.

 

Autorzy badań zalecają kobietom, które znajdują się w obrębie zwiększonego ryzyka chorób układu krwionośnego, częstsze badania kontrole układu sercowo-naczyniowego.

Ocena

Brak głosów