W ciąży lepiej zrezygnować z ibuprofenu – może mieć wpływ na przyszłą płodność dziecka

Źródło: pixabay.com

Kobiety w ciąży, które stosują ibuprofen w pierwszych 24 tygodniach ciąży, mogą zaszkodzić przyszłej płodności swoich córek – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym Human Reproduction.

Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, który stosuje się zwykle w leczeniu bólu głowy, gorączki oraz migreny. Już od jakiegoś czasu mówi się, że przyjmowanie leku kilka dni pod rząd może powodować czasową niepłodność. Teraz naukowcy odkryli, że zażywanie ibuprofenu we wczesnym stadium ciąży może powodować dużą utratę komórek płciowych – mając wpływ na rozwój jajników u kształtujących się płodów.

 

Zespół naukowców wyhodował w laboratorium tkankę jajnikową i wykorzystał krew pobraną z pępowiny, aby przetestować w jaki sposób ibuprofen może działać na rozwijający się w łonie matki organizm. Jak się okazuje, zażywany przez matkę podczas ciąży ibuprofen przenika przez barierę łożyskową i ingeruje w rozwój dziecka. Co więcej, tkanka płodu płci żeńskiej, narażonego przez 7 dni na działanie ibuprofenu, miała o połowę mniej komórek jajowych w swoich jajnikach.

 

 

To nie pierwszy raz, gdy powiązano środki przeciwbólowe z zagrożeniem dla zdrowia kobiet w ciąży. Poprzednie badania wykazały, że matki które zażywają podczas ciąży paracetamol, mogą narażać swoje dzieci na problemy w kształtowaniu mowy do 30 miesiąca życia. Chociaż konieczne będą dalsze badania na temat ibuprofenu, naukowcy zalecają jego unikanie, zwłaszcza we wczesnych miesiącach ciąży.

Ocena

Brak głosów