Uwaga na środki czyszczące – zagrażają zdrowiu Twoich płuc

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nie myślimy o tym na co dzień, ale chemiczne środki czystości, które wykorzystujemy do sprzątania w naszych domach, mogą poważnie szkodzić naszemu zdrowiu. Wyjątkowo agresywne substancje mogą podrażniać nasze błony śluzowe, a nawet prowadzić do przyspieszonego spadku czynności płuc.

Naukowcy z Uniwersytetu Bergen w Norwegii przeanalizowali dane medyczne z okresu 20 lat na temat ponad 6 tysięcy pacjentów. Udało ustalić się istotną korelację między stosowaniem niektórych produktów czyszczących, a występowaniem określonych komplikacji zdrowotnych.

 

Okazuje się, że stosowanie agresywnych środków czyszczących może wywoływać astmę. Co więcej, takie chemikalia systematycznie szkodzą naszym drogom oddechowym, w efekcie końcowym prowadząc do przyspieszonego tempa spadku czynności płuc, które występuje naturalnie wraz z wiekiem.

 

 

Ustalone wyniki sprawdzają się nawet po wzięciu pod uwagę innych czynników, które mogą wpływać na kondycję naszych płuc – takie jak palenie papierosów, masa ciała oraz status ekonomiczny. Dziwny wydaje się za to fakt, że takiej korelacji nie zaobserwowano u mężczyzn.

 

Chociaż badanie miało pewne ograniczenia, przede wszystkim ilościowe, naukowcy są zdania, że wyniki mogą być ważną przesłanką do zastanowienia się nad tym, jakich środków używamy każdego dnia do sprzątania w naszym domu. Warto pamiętać, że na większość zabrudzeń wystarczy ściereczka z mikrofibry i ciepła woda, a żrące środki chemiczne stosujemy, niestety, zbyt często na wyrost.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen