Sygnały, które mogą świadczyć o niedoborach żelaza

dreamstime.com

Niedobór żelaza to jeden z najczęściej spotykanych niedoborów składników odżywczych, a najbardziej zagrożone nim są kobiety. Żelazo jest niezbędne w produkcji hemoglobiny, białka które wchodzi w skład czerwonych krwinek odpowiadających za przenoszenie tlenu do tkanek. Dlatego brak żelaza w organizmie może prowadzić do anemii. Jakie są podstawowe objawy niedoboru żelaza?

 

Jesteś wyczerpana - to jeden z najczęstszych objawów niedoboru żelaza, jednocześnie najtrudniejszy do rozpoznania. Kobiety są przyzwyczajone do intensywnego stylu życia i poczucia zmęczenia, akceptując je często jako naturalną konsekwencję. Jednak niedobór żelaza doprowadza do tego, że mniej tlenu dociera do tkanek, więc organizm jest pozbawiony niezbędnej do życia energii. Jeśli "normalne" zmęczenie połączone jest jednak z uczuciem osłabienia, drażliwości, problemami z koncentracją, może być to wywołane niedoborem żelaza.

Masz dokuczliwe menstruacje

U kobiet jednym z podstawowych objawów niedoboru żelaza są "ciężkie" okresy. Tracą dużo krwi, uupełniają około połowę z niej, a potem znów tracą jej zbyt dużo w następnym miesiacu. To prawie jak tankowanie auta z dziurawym bakiem. Prawidłowo podczas okresu nie powinno się tracić więcej krwi niż 40-50ml. Najlepiej wykonać mały test: jeśli musisz podczas okresu wymieniać tampon częściej niż co 2 godziny, najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Jesteś blada

Hemoglobina nadaje krwi kolor czerwony, tym samym twojej skórze różowawy odcień. Oznacza to, że niski pozim żelaza może usunąć zdrowy kolor z twojej twarzy. Przy jasnej karnacji jest to bardzo łatwe do wykrycia. Jednak bez względu na kolor skóry niedobory zelaza łatwo sprawdzić obserwując zabarwienie dziąseł, wewnętrznej część warg i dolnej powieki. Jeśli są bladsze niż zwykle, może za to odpowiadać brak żelaza.

Łatwo się męczysz

Bez względu na to, jak głęboko oddychasz, jeśli poziom tlenu w twoim organizmie będzie niski, możesz odczuwać duszności. Jeśli zauważysz, że tracisz oddech robiąc rzeczy, które nie wymagają dużego wysiłku - np. wchodzenie po schodach, wykonywanie obowiązków domowych, może to być objaw niedoboru żelaza.

Kołatanie serca

Przemęczenie serce może skutkować nieregularnymi uderzeniami serca, szmerami w sercu, powiększeniem mięśnia sercowego, a nawet niewydolnością serca. Zanim jednak zaczniesz panikować pamietaj, że żeby wymienione powyżej objawy wystąpiły, musiałabyś cierpieć na anemię wywołaną niedoborem żelaza przed dość długi okres czasu. Jednak wiedząc, że masz problemy z sercem koniecznie musisz regularnie sprawdzać poziom żelaza we krwi, ponieważ jego brak znacznie może pogarszać istniejące problemy zdrowotne.

Boli cię głowa

Organizm, który zmaga się z niedoborem żelaza będzie w pierwszej kolejności dostarczał tlen do mózgu, zanim zacznie sie martwić o pozostałe organy, jednak nawet wtedy poziom dostarczonego tlenu nie będzie zaspokajał potrzeb. W rezultacie tętnice mózgowe mogą puchnąć, powodując bóle głowy.

Miewasz stany lękowe bez wyraźnego powodu.

Tak jakby życie nie było wystarczająco stresujące, niedobór żelaza może wywoływać u ludzi odczucie niepokoju. Brak tlenu pobudza współczulny układ nerwowy, który jest swego rodzaju pedałem gazu dla twojego organizmu. Jeśli do tego dochodzą kołatania serca, łatwo jest się poczuć w stanie zagrożenia, nawet jeśli otoczenie sprzyja relaksowi.

Tracisz włosy.

Niedobór żelaza, zwłaszcza jeśli przekształci się w pełni rozwiniętą anemię, może powodować wypadanie włosów. Długotrwała niedokrwistość przełącza twój organizm w tryb przetrwania, dlatego twoje ciało przekierowuje tlen aby wesprzeć podstawowe funkcje życiowe, nie przejmując sie takimi rzeczami jak bujna fryzura. Niewielka ilość włosów w odpływie nie powinna nas jednak niepokoić. Przeciętnie ludzie tracą około 100 włosów dziennie.

Jesteś wegetarianinem lub weganinem.

Organizm przyswaja żelazo, które pochodzi z mięsa, drobiu i ryb dwu-trzyktornie lepiej, niż żelazo pochodzące z roślin. Jednak planując odpowiednio dietę, nawet wtedy można dostarczać organizmowi wystarczająco dużo żelaza, aby zapobiec niedoborom. Zielone warzywa, pełnoziarniste produkty, rośliny strączkowe są bogate w żelazo. Łącząc je z pokarmami bogatymi w witaminę C (np. z papryką, jagodami, brokułami), zwiększysz ich przyswajalność.

Masz niedoczynność tarczycy.

Niedobór żelaza spowalnia pracę tarczycy i blokuje jej właściwości wzmacniające metabolizm organizmu. Niedoczynność tarczycy przebiega często niezauważona, szacuje się, że sześć na dziesięć osób z tą przypadłością nie ma o niej pojęcia. Jeśli zauważysz u siebie brak energii, przyrost masy ciała, niekiedy nawet niższą temperaturę ciała, skonsultuj się z lekarzem.

Jesteś w ciąży.

Rozwijające się w łonie matki dzieci potrzebują nie tylko kwasu foliowego ale i żelaza i często pobierają go z zapasów zgromadzonych przez matkę. Co więcej, dużo kobiet traci znaczną ilosć krwi podczas porodu, co może jeszcze bardziej obniżyć poziom żelaza w organizmie. Przy ciąży mnogiej, krótkim odstępie czasu pomiędzy ciążami, regularnie wymiotujesz z powodu porannych mdłości, możesz potrzebować uzupełniać ilość żelaza we krwi.

Twój język wygląda dziwnie.

Poza pozbawieniem koloru twojego języka, brak żelaza może skutkować zmniejszeniem się poziomu mioglobiny, białka w krwinkach czerwonych, które wspomaga zdrowie mięśni, również te, z których składa się język. W rezultacie wiele osób z niedoborem żelaza uskarża sie na obolały, podrażniony i dziwnie gładki język.

Masz celiakię lub choroby zapalne jelit.

Nawet jeśli dostarczasz sobie wystarczającą ilość żelaza w diecie, istnieją choroby (celiakia, choroby zapalne jelit, jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego),które mogą prowadzic do zaburzeń we wchłanianiu substancji odżywczych z pożywienia, w tym żelaza. Schorzenia te mogą prowadzić do uszkodzenia przewodu pokarmowego. Jeśli zdiagnozowano u ciebie jedną z tych chorób, koniecznie omów z lekarzem w jaki sposób możesz zwiększyć przyswajanie żelaza.

Jak zapewnić sobie odpowiedni poziom żelaza?

Nie wszystkie kobiety mają jednakowe zapotrzebowanie na żelazo. Kobiety pomiędzy 19 a 50 rokiem życia potrzebują przeciętnie 18 mg/dobę. Jednak jeśli jesteś w ciąży wartośc ta wzrasta do 27mg/dobę. Jeśli karmisz piersią, wystarczy zaledwie 9mg. Intensywne miesiączki również mogą wpływać na poziom zapotrzebowania na żelazo. Kobiety powyżej 50 roku życia, które już nie miesiączkują potrzebują 8mg żelaza na dobę. Taka wartość nei jest trudna do osiągnięcia, wystarczy porcja soczewicy, szpinaku, wołowiny, orzechów, kurczaka lub ciecierzycy, aby zgromadzic przynajmniej kilka miligramów.

W przypadku żelaza, więcej wcale nie znaczy lepiej. Niedobór żelaza jest groźny, jednak zbyt duża jego ilość w organizmie może doprowadzic do uszkodzenia organów wewnętrznych i zwiększa ryzyko cukrzycy, ataku serca, choroby nowotworowej zwłaszcza u osób starszych.

 

 

Ocena

Brak głosów

Suplementacja naturalnymi superfoodami jest znacznie lepsza niż syntetyczna tabletka. Oczywiście najlepiej pilnować właściwego odżywiania by pobierać minerały i witaminy wprost z pożywienia ale nie zawsze jesteśmy w stanie sobie coś upichcić...

0
0
Brak głosów.
0
0
Brak głosów.