Regularne spożywanie migdałów może zadziałać na Twoją skórę przeciwstarzeniowo

Źródło: pixabay.com

Migdały to zdrowa przekąska, która zawiera cały arsenał właściwości odżywczych dla naszego organizmu. W orzechach znajdziemy białko, błonnik oraz zdrowe tłuszcze. Obfitują one także w witaminy z grupy B, cynk oraz witaminę E. Najnowsze badania naukowe wskazują na to, że spożywanie migdałów ma również bardzo dobry wpływ na stan naszej skóry. Mowa o potencjalnych właściwościach przeciwstarzeniowych względem cery dojrzałej.

W szesnastotygodniowym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie California-Davis w Stanach Zjednoczonych pod lupę wzięto skórę 28 kobiet po menopauzie. Za pomocą obrazowania w wysokiej rozdzielczości analizowano powstawanie zmarszczek na skórze w obrębie dwóch grup uczestniczek. Pierwsza z nich każdego dnia spożywała w ramach przekąski (około 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego) małą ilość migdałów, druga natomiast nie uwzględniała ich w swojej diecie. Mimo tego obie grupy uczestniczek stosowały pełnowartościowe, zdrowe diety o podobnej kaloryczności.

Skóra kobiet była oceniana kilka razy: na początku badania, a także po 4, 8, 12 i 16 tygodniach. Każdorazowa ocena polegała na obrazowaniu 3D twarzy w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu można było zlokalizować wszelkie zmarszczki, a dodatkowo ocenić ich szczegółową szerokość oraz głębokość.

Po upływie 16 tygodni wykazano statystycznie znaczącą poprawę stanu skóry dla kobiet z grupy posilającej się migdałami. W sumie nasilenie zmarszczek zmniejszyło się u nich aż o 9% względem drugiej grupy, której uczestniczki nie spożywały migdałów. Można zatem mieć pewność, że na starzenie naszej skóry jesteśmy w stanie wpłynąć nie tylko stosując odpowiednią pielęgnację, ale także zdrowo się odżywiając. Za dobroczynny wpływ migdałów na cerę dojrzałą odpowiada bezpośrednio ich skład, który stanowią witaminy oraz minerały powszechnie stosowane w produktach kosmetycznych do skóry.

Ocena

Brak głosów