Problemy ze snem podczas menopauzy – co robić?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zmiany, które pojawiają się w okresie menopauzy, mogą mieć wpływ na każdy aspekt naszej codzienności – od odczuwanego nastroju, po popęd seksualny. Chociaż większość kobiet doświadcza klasycznych objawów – takich jak uderzenia gorąca – niektóre z nas zmagają się także z zaburzeniami snu, a to znacznie bardziej uprzykrza życie. Jak możemy temu zaradzić?

Brak spokojnego snu może wpływać na nasze zdrowie pod wieloma względami. Zaburzenia snu zwiększają ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, a także podnoszą poziom kortyzolu we krwi, który może zwiększać masę ciała. Co więcej, organizm pozbawiony snu nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości przeciwciał, co skutkuje wieloma dodatkowymi problemami ze zdrowiem, wynikającymi ze słabej odporności.

Badania przeprowadzone przez Centers for Disease Control and Prevention, które zostały opublikowane we wrześniu tego roku, wskazują na to, że aż 56 % kobiet w okresie okołomenopauzalnym i 40 % kobiet w okresie pomenopauzalnym przesypia w ciągu doby poniżej 7 godzin. Często koreluje to z ogólnym złym samopoczuciem oraz odczuwaniem przemęczenia. 

 

 

Aby zapanować nad regularnością naszego snu musimy skrupulatnie przestrzegać porę kładzenia się do łóżka. Należy także pamiętać o unikaniu oglądania telewizji bezpośrednio przed snem, a także o niespożywaniu wówczas alkoholu oraz kofeiny.

Jeśli wyżej wymienione działania się nie sprawdzają, można zdecydować się na krótkoterminowe stosowanie leków nasennych lub wyciszających. Niektóre tego typu substancje są dostępne w aptekach bez recepty, jednak te najbardziej silne będą wymagały zezwolenia lekarza i należy pamiętać, że po dłuższym czasie mogą uzależniać.

Jeśli chcemy poprawić jakość naszego snu, powinniśmy zadbać o niższą temperaturę w naszej sypialni, a także o brak dostępu do światła, które może działać na nasz organizm pobudzająco. Nasza piżama także nie powinna być zbyt ciepła, ze względu na możliwość wystąpienia uderzeń gorąca.

Eksperci zalecają rozpoczęcie prowadzenia dziennika, aby wszelkie zmartwienia zanotować przed snem i nie bić się z myślami w środku nocy. Dodatkowo można spróbować stosowania różnych metod relaksacyjnych, na przykład takich jak głębokie oddychanie.   

Problemy ze snem nie powinny być bagatelizowane, dlatego warto udać się z nimi do lekarza. Najlepiej przeprowadzić wszelkie rutynowe badania kontrolne, aby ocenić nasz ogólny stan zdrowia. U niektórych kobiet po menopauzie może zostać zalecona hormonalna terapia zastępcza i zwykle ma to korzystny wpływ na jakość snu. Wykwalifikowany specjalista najlepiej będzie wiedział, jaką terapię dobrać do konkretnego przypadku. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen