Podwyższony testosteron – przyczyny, objawy i leczenie

Źródło: pixabay.com

Chociaż testosteron jest uważany za męski hormon płciowy, występuje on także w niewielkiej ilości u kobiet – produkowany przez jajniki oraz nadnercza. Zarówno estrogen, jak i testosteron są nam potrzebne do zachowania równowagi hormonalnej, a zatem prawidłowego stanu zdrowia. Zdarzają się jednak przypadki, gdy równowaga ta zostaje zachwiana, między innymi wówczas, gdy poziom testosteronu w naszym organizmie jest zbyt wysoki. Jakie są tego konsekwencje i jak uporać się z problemem?

Prawidłowy poziom testosteronu u mężczyzn wynosi około 280-1100 (ng/dL), natomiast u kobiet jest to 15-70 (ng/dL). Należy przy tym pamiętać, że poziomy hormonów zmieniają się u nas w ciągu dnia – testosteron najwyższą wartość osiąga rano.

 

Objawy

Objawy podwyższonego testosteronu u kobiet mogą obejmować:

- trądzik,

- obniżoną barwę głosu,

- nadmiar włosów na ciele,

- zwiększoną masę mięśniową,

- nieregularne miesiączki,

- obniżone libido,

- zmiany nastroju,

- mniejsze piersi,

- powiększoną łechtaczkę,

 - rzednące włosy,

-  otyłość,

- niepłodność.

 

Przyczyny

Wysoki poziom testosteronu u kobiet zwykle wynika z chorób, takich jak wrodzony przerost nadnerczy (CAH) – organizm produkuje wówczas zbyt mało kortyzolu i zbyt wiele testosteronu. CAH może być łagodny lub ciężki i póki co nie ma na tę przypadłość lekarstwa, choć istnieją metody zmniejszające jego objawy i znacznie poprawiające jakość życia.

 

Kolejnymi przyczynami podwyższonego testosteronu u kobiet, o bardzo podobnych objawach są: hirsutyzm – stan hormonalny związany z genetyką – oraz zespół policystycznych jajników (PCOS). Niektóre źródła naukowe podają, że PCOS dotyka od 8 do 20 % kobiet na całym świecie.

 

PCOS diagnozuje się zwykle u kobiet w wieku 20-30 lat, choć pierwsze objawy mogą pojawić się już w wieku 11 lat. PCOS posida także dodatkowe objawy:

 

- powiększone jajniki,

- nieregularne i długie miesiączki,

- bezpłodność,

- choroby serca,

- poronienie,

- bezdech senny,

- cukrzyca typu 2.

 

Diagnoza

W celu ustalenia poziomu testosteronu w naszym organizmie konieczne jest wykonanie badania krwi. Oprócz zbadania poziomu testosteronu, prawdopodobnie zostaną zlecone badania także innych parametrów, na przykład takich jak glukoza i cholesterol. Oprócz tego warto wykonać także USG jajników oraz macicy.

 

Leczenie

Leczenie wysokiego poziomu testosteronu może różnić się w zależności od konkretnej przyczyny zaburzenia. Zazwyczaj terapia obejmuje zarówno zmiany stylu życia, jak i przyjmowanie leków.

 

Leki mogą obejmować zarówno te stosowane na skórę (spowalniające wzrost nowych włosów), leki zmniejszające stan zapalny w organizmie, leki na cukrzycę typu 2, a także środki antykoncepcyjne, których celem jest ustabilizowane hormonów w organizmie.

 

Także depilacja laserowa może znacznie poprawić jakość życia u kobiet z podwyższonym poziomem testosteronu. Należy jednak pamiętać, że zwykle jest to zwalczanie jedynie objawów choroby, a nie jej źródła. Dlatego najlepiej połączyć depilację laserową z profesjonalnym leczeniem.

 

W ustabilizowaniu gospodarki hormonalnej pomoże zdrowa dieta i aktywność fizyczna, które przyczynią się do osiągnięcia prawidłowej masy ciała. Co ważne, utrata nawet 5-10 % tkanki tłuszczowej może pomóc w leczeniu PCOS, obniżyć poziom testosteronu, a nawet wyleczyć niepłodność.

Ocena

Brak głosów