Oparzenie słoneczne – co robić?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Oparzenie słoneczne to bolesna konsekwencja spędzania zbyt dużej ilości czasu na słońcu lub w solarium. W rzadkich przypadkach osoby z oparzeniem słonecznym mogą doświadczać nawet ekstremalnie bolesnego pieczenia i swędzenia. Takie odczucie może być na tyle intensywne, że wprost nie daje spać w nocy, a utrzymuje się nawet kilka dni, więc warto wiedzieć jak sobie wówczas pomóc.

Przede wszystkim profilaktyka

Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie oparzeniom słonecznym. Staraj się unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce między godziną 10 a 16. Wówczas szukaj cienia, stosuj krem z filtrem i osłaniaj skórę, np. ubierając lekką, ale kryjącą odzież czy też nosząc kapelusz przeciwsłoneczny.

 

Leki przeciwzapalne

Gdy już za późno na profilaktykę i nasza skóra piecze niemiłosiernie, można sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, aspiryna czy naproksen. Pomogą one złagodzić odczuwany ból, a także stan zapalny wywołany w organizmie.

 

Zimny kompres

Zimny, mokry ręcznik może zapewnić wyraźną ulgę podczas oparzenia słonecznego. Równie skuteczna może okazać się letnia kąpiel, najlepiej z koloidalną mączką owsianą. Pomoże to zwalczyć swędzenie, a także zmniejszy stan zapalny.

 

Aloes

Ten tradycyjny lek na oparzenia słoneczne wspomaga także gojenie się ran. Do stosowania wybierz 100 % żel z aloesu, a przede wszystkim produkt, który nie zawiera sztucznie dodanych składników, takich jak aromaty czy alkohol.

Pij dużo wody

W ten sposób nie tylko możesz się ochłodzić, ale też nawodnisz swoją skórę, zmniejszysz jej suchość i tym samym przyspieszysz proces regeneracji.  

 

Czego nie robić?

Przede wszystkim staraj się nie drapać – tylko pogorszysz swoją sytuację, zwiększając ból i przedłużając okres gojenia. Silne poparzenia słoneczne mogą także powodować powstawanie pęcherzy – w żadnym wypadku ich nie przebijaj, ponieważ mogą zostać po nich blizny, pozwól wchłonąć im się w naturalny sposób.

 

Kolejnym złym pomysłem na radzenie sobie z oparzeniem słonecznym jest kładzenie lodu bezpośrednio na skórę – w ten sposób możemy jeszcze bardziej uszkodzić jej strukturę i spowolnić gojenie. Nie stosuj także tłustych płynów, takich jak oleje roślinne czy wazelina, ponieważ mogą one zatrzymywać ciepło w skórze, co jeszcze bardziej nasila ból i swędzenie.

Także zbyt długie kąpiele nie są wskazane podczas oparzeń słonecznych, ponieważ pozbawiają naszą skórę jej naturalnej wilgoci.

 

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli dyskomfort związany z oparzeniem słonecznym nie ustępuje w ciągu kilku dni, występują gorączka, dreszcze, nudności, omdlenia lub gdy oparzenie spowodowało liczne pęcherze na znacznej części ciała konieczne jest niezwłoczne udanie się do lekarza.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen