Na rynek USA wchodzi rewolucyjny lek przeciw endometriozie

Źródło: pixabay.com

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) niedawno zatwierdziła lek odpowiedzialny za leczenie bólu związanego z endometriozą. Codzienna terapia w postaci doustnie przyjmowanych tabletek ma być dostępna na rynku amerykańskim już w przyszłym miesiącu. Czy walka z endometriozą stanie się dzięki temu łatwiejsza?

Szacuje się, ze 1 na 10 doświadcza endometriozy w okresie menstruacji. Innymi słowy na chorobę cierpi obecnie około 176 mln kobiet na całym świecie. Endometrioza charakteryzuje się obecnością błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Takie zjawisko często jest przyczyną paraliżującego bólu, ponieważ w trakcie miesiączki, błona ulega złuszczaniu. Co więcej, niektóre kobiety odczuwają ból bez względu na etap cyklu, ponieważ zmienione tkanki rozwijają własne zakończenia nerwowe i stają się bardzo wrażliwe.

Nieleczona endometrioza może prowadzić do niepłodności. Chociaż istnieje kilka opcji zapobiegających takiemu rozwojowi wydarzeń, mało jest leków, które zahamują sam ból, co zmusza pacjentki do ciągłego stosowania środków przeciwbólowych.

Amerykański lek o nazwie Elagolix zostanie wprowadzony do obiegu po 3 fazach badań przeprowadzonych u prawie 1700 kobiet ze zdiagnozowaną umiarkowaną lub ciężką endometriozą. Pacjentki, które go zażywały, odnotowały znaczące zmniejszenie bólu. Niestety stwierdzono, że lek zmniejsza produkcję estrogenu, a zatem może negatywnie wpływać na gęstość kości, dlatego nie został zatwierdzony do długotrwałego stosowania. Póki co nie ma informacji na temat dystrybucji leku w Polsce. 

Ocena

Brak głosów