Kobiety częściej doświadczają migren, ale dlaczego?

Źródło: pixabay.com

Migreny to niezwykle dotkliwe bóle głowy, którym często towarzyszą mdłości, rozmyty wzrok, nadwrażliwość na zapachy, światło czy dźwięki. Dolegliwość może być bardzo wyniszczająca i skutecznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Nauka podpowiada, że migreny znacznie częściej przytrafiają się kobietom, a nie mężczyznom. Dlaczego?

Hiszpańscy naukowcy sądzą, że odkryli powód, dla którego migreny to dolegliwość kobieca. Zdaniem specjalistów stoją za tym hormony płciowe, a dokładniej ich aktywność. Jak się okazuje, aktywność hormonów płciowych ma znaczący wpływ na nerw trójdzielny, który rzekomo jest źródłem migren.

Może wydać się to zaskakujące, ale zdaniem badaczy męski hormon płciowy, testosteron, wydaje się odgrywać rolę ochronną przeciw migrenom. Z kolei hormony kobiece, takie jak prolaktyna, wzmagają nasilenie bólów głowy.

Jak się można spodziewać, także estrogen odgrywa zasadniczą rolę w wyzwalaniu migren. Stąd też częstszy ból głowy u kobiet podczas miesiączki. Co więcej, naukowcy odkryli, że niektóre rodzaje migreny są powiązane ze zmianami poziomu hormonów w okolicach menstruacji. Podczas wahań w poziomie estrogenu komórki nerwowe nerwu trójdzielnego stają się bardziej wrażliwe na bodźce zewnętrzne.

Skoro znamy przyczynę, to czy możemy jakoś zaradzić migrenom? Naukowcy informują, że ich wnioski są póki co zbyt wstępne, aby przesądzały o sprawie. Jednak jeśli ustalenia zostaną potwierdzone, będzie to szansa na stworzenie nowych form leczenia.

Ocena

Brak głosów