Katar u niemowlaka podczas ząbkowania

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Istnieje powszechna opinia, że ząbkowanie u dzieci może powodować katar, gorączkę, ból, drażliwość oraz problemy ze snem. Naukowcy doszli jednak do innych wniosków – samo ząbkowanie nie powoduje kataru a stres – to właśnie on odpowiada za zwiększoną podatność na infekcje.

Pierwszy ząbek u niemowlaka pojawia się zwykle po około 6 miesiącach od narodzin. Z kolei pełny zestaw 20 zębów przypada na mniej więcej 30 miesiąc życia. Pojedynczy ząbek zazwyczaj wyrasta przez 8 dni, z czego 4 dni to samo przebijanie się przez dziąsło.

Podczas ząbkowania wielu rodziców zauważa u swoich dzieci dodatkowe dolegliwości zdrowotne, takie jak katar lub gorączka. Coraz częściej uważa się, że stres spowodowany ząbkowaniem może osłabiać odporność niemowląt, a tym samym zwiększać ich podatność na infekcje, które odpowiadają za wyżej wskazane objawy. Warto przy tym pamiętać, że ząbkujące dzieci mają znacznie większą tendencję do wkładania różnych przedmiotów do buzi, co jest łatwym źródłem zarazków.

Jakie są objawy ząbkowania?

- ślinotok i wynikające z niego podrażnienia skóry

- grymaszenie

- zwiększona chęć przeżuwania

Ząbkowanie nie powinno jednak wiązać się z nadmiernym płaczem, wysoką gorączką, utratą apetytu, zakłóconym snem, biegunką, wymiotami ani kaszlem.

Skąd katar podczas ząbkowania?

Przyczyną kataru u niemowląt jest infekcja. Nosek niemowlaka produkuje śluz, który ma zatrzymać zarazki. Katar może pojawić się także przypadku zimna, płaczu, podrażnienia np. poprzez wdychanie zanieczyszczeń lub alergenów. Zatkany nos u malucha może świadczyć również o niedrożności nosa lub infekcji zatok.

Kiedy iść do lekarza?

Lekarz powinien zbadać każde dziecko, u którego nie da się zwalczyć kataru lub u którego występuje gorączka. Nie należy bagatelizować takich objawów, ponieważ mogą one świadczyć o szeregu różnych chorób, wcale niezwiązanych z ząbkowaniem.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen