Jakie składniki odżywcze są szczególnie ważne dla aktywnych fizycznie kobiet?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niektórzy specjaliści dietetyki są zdania, że młode kobiety są bardziej podatne na niedobory żywieniowe od mężczyzn, co może mieć negatywny wpływ na poziom ich energii oraz samopoczucie. Badania dowodzą, że istnieją dwa kluczowe składniki odżywcze, na których niedobór jest się najbardziej narażonym. 

Dietetycy z Uniwersytetu Stanowego Ohio sporządzili listę niezbędnych składników odżywczych, które mogą dać kobietom prawdziwy zastrzyk energii. Szczególnie młode kobiety zmagają się z niedoborem składników odżywczych, a przyczynia się do tego między innymi menstruacja. 

 

W suplementacji skupiono się przede wszystkim na dwóch składnikach odżywczych, których niedobór jest najczęściej odnotowywany, niezależnie od diety. Pierwszą z nich była l-karnityna, która posiada istotne funkcje transportowe wobec kwasów tłuszczowych i jest niezbędna do funkcjonowania komórek organizmu. Głównym źródłem karnityny w żywności jest mięso (w szczególności baranina, wołowina, wieprzowina oraz ryby) oraz przetwory mleczne.

 

Drugim składnikiem odżywczym, który suplementowano, była fosfatydyloseryna. Jest to substancja, która bierze udział w budowie i prawidłowym funkcjonowaniu błon komórkowych. Co ciekawe, fosfatydyloseryna ma dobry wpływ na likwidację stresu, a znaleźć możemy ją przede wszystkim w mięsie oraz w rybach.

 

W badaniach wzięło udział 28 kobiet w wieku od 18 do 30 lat. Połowa z nich przyjmowała suplementy odżywcze, a druga połowa placebo. Kobiety, które otrzymywały rzeczywiste suplementy osiągały o wiele lepsze wyniki w ćwiczeniach fizycznych od kobiet dostających placebo. Pacjentki posiadały więcej energii, a także miały lepsze ogólne samopoczucie. Autorzy badania są zdania, że ich wyniki pomogą w uświadomieniu kobiet o roli ich odżywiania w codziennym życiu. 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen