Jakie są najskuteczniejsze domowe metody na pozbycie się kataru?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Katar jest prawdopodobnie jednym z najbardziej dokuczliwych objawów przeziębienia. Na szczęście istnieje kilka domowych, a jednocześnie naturalnych środków, które można wypróbować, aby złagodzić dyskomfort związany z zatkanym nosem.

Napij się czegoś ciepłego

Ciepłe napoje, na przykład herbata z imbirem i cytryną, pomogą złagodzić objawy przeziębienia, a przy tym także katar. Ciepło spożywanego płynu stymuluje nerwy w naszej jamie ustnej oraz w jamie nosowej, a to zmniejsza obrzęk śluzówek i złagadza katar.

 

Inhalacja parą wodną

Istnieje wiele metod inhalowania parą wodną, jednak wszystkie są do siebie bardzo podobne. Zwykle dodaje się do gorącej wody zioła łagodzące stany zapalne, na przykład rumianek lub szałwię, a następnie pochyla się nad naczyniem z wodą (można dodatkowo przykryć ręcznik głową) i wdycha ulatniającą się parę.

Po zastosowaniu inhalacji katar ulega znacznemu rozrzedzeniu i nos łatwiej oraz na dłużej się oczyszcza. Inhalacje parą wodną pomagają także przy innych objawach przeziębienia, związanych z drogami oddechowymi.

 

 

Gorąca kąpiel

Pomoże rozluźnić mięśnie ciała, zapewni nam komfortowe ciepło i w tym przypadku także będziemy wdychać parę wodną, która pomoże oczyścić nasze drogi oddechowe.

 

Zjedz ostry posiłek

Zostało naukowo udowodnione, że kapsaicyna – związek nadający papryce chili jej ostrość oraz aromat – może skutecznie leczyć niealergiczny nieżyt nosa. Ostre jedzenie początkowo pogarsza katar, ponieważ jest czynnikiem dodatkowo drażniącym, jednak pozwoli to oczyścić jamę nosową na dłuższy czas.

 

Do wydmuchiwania nosa najlepiej używać miękkich, nawilżanych chusteczek, ponieważ przy intensywnym katarze łatwo podrażnić, a nawet pokaleczyć skórę wokół naszych nozdrzy. Dlatego warto także zadbać o dodatkowe nawilżanie skóry w okolicach nosa, najlepiej tłustym kremem. 

 

W uporaniu się z jakimikolwiek objawami przeziębienia najlepiej działa odpoczynek, a przede wszystkim wysypianie się. Jeśli katar nie będzie ustępował po kilku dniach odpoczynku i doraźnego leczenia, warto udać się do lekarza, zwłaszcza jeśli pojawiają się także inne objawy grypopodobne.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen