Jak zwalczyć ochotę na podjadanie? Poznaj wskazówki dietetyków

Źródło: pixabay.com

Starasz się jeść zdrowo, ale nie potrafisz odmówić sobie słodkich i słonych przekąsek? W jaki sposób opanować chęć spożywania tych produktów spożywczych, które w żaden sposób nie są potrzebne naszemu organizmowi? Oto najważniejsze zalecenia, których powinniśmy się trzymać:

Wysypiaj się

Niewystarczająca ilość snu znacznie wzmacnia uczucie głodu, a jednocześnie aktywuje te obszary w naszym mózgu, które sprawiają, że mamy ochotę na wysokokaloryczne posiłki. Podczas badań wykazano, że w ciągu dnia po nieprzespanej nocy spożywamy średnio 385 dodatkowych kalorii.

 

Zrezygnuj z alkoholu

Alkohol, podobnie jak deficyt snu, znacznie zaostrza nasz apetyt. Co więcej, wówczas mamy ochotę na niezdrowe przekąski i znacznie trudniej zachować nam silną wolę, aby nie skusić się na ciastko, czy chipsy.

 

Wybieraj zdrowszą alternatywę

Jeśli już nachodzi nas wilczy głód, starajmy się wybrać możliwie najzdrowszą opcję posiłku. Przykładowo, jeśli mamy ochotę na coś słodkiego, lepiej zjeść ponadprogramowe jabłko, niż czekoladowy batonik.

 

 

Jeśli już słodycze, to te z mniejszą zawartością cukru

Czekolada to jedna z większych słabości ludzi, którzy lubią podjadać. Nic zresztą dziwnego, ponieważ czekolada posiada skład, który rzeczywiście poprawia nam samopoczucie. Jeśli chcemy zachować zdrowe właściwości czekolady i jednocześnie nie przybrać na wadze, warto jest sięgać po ciemną, niesłodzoną czekoladę, z co najmniej 85 % zawartością kakao.

 

Lubisz chrupać? Sięgnij po orzechy

Zamiast pochłaniać paczkę chipsów o wartości 1200 kcal, sięgnij lepiej po garść chrupiących orzechów. To także wysokokaloryczna przekąska, jednak jest ona znacznie bardziej sycąca i w przeciwieństwie do smażonych na głębokim tłuszczu ziemniaków, jest bogata w cenne składniki odżywcze.

Ocena

Brak głosów