Jak kontrolować swoje łzy, czyli nauka o emocjach

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Czasem łzy lecą, gdy wcale tego nie chcemy i należy pamiętać, że nie ma w tym nic złego. Jednak częsty i niekontrolowany płacz może być źródłem dodatkowego stresu, zażenowania oraz przemęczenia. Kontrola nad wyrażaniem własnych emocji w postaci płaczu może być ogromną ulgą. Istnieją na to pewne sposoby.

Przede wszystkim należy pamiętać, że niekontrolowany płacz może być oznaką znacznie poważniejszych problemów o naturze emocjonalnej oraz psychicznej i warto zasięgnąć w tej kwestii pomocy lekarskiej.

Niektórzy ludzie nie płaczą nigdy, nawet w bardzo smutnych zdarzeniach, natomiast innym łzy towarzyszą w najbardziej błahych sytuacjach. Płacz jest naturalną odpowiedzią na szeroki wachlarz emocji. Istnieją trzy rodzaje łez – pierwsze, podstawowe, tworzą się w oczach nieustannie, zapewniając nawilżenie narządowi wzroku. Drugi rodzaj łez, łzy odruchowe, powstają na skutek podrażnienia, na przykład, gdy dym lub kurz dostanie się do oka.

Trzeci rodzaj łez, łzy emocjonalne, znacząco różni się od poprzednich. Podczas gdy w poprzednich przypadkach skład łez to w 98 % woda, łzy emocjonalne zawierają różne substancje chemiczne, w tym białka oraz hormony. 

Nie ma reguły na to, ile płaczu oznacza za dużo i czy stanowi to problem. Wszystko zależy od tego, jak ludzie czują się z tym osobiście – na przykład czy utrudnia to wykonywanie codziennych czynności, takich jak praca lub życie rodzinne.

Psychologowie zalecają osobom, które mają problem z niekontrolowanym płaczem, aby nie konfrontowały się nadmiernie z sytuacjami, które wywołują w nich negatywne emocje. Specjaliści sugerują także, aby zdenerwowana lub zasmucona osoba jasno oraz ze spokojem komunikowała swoje emocje.

Gdy słowa okazują się być zbyt dużym wyzwaniem, do zakomunikowania swoich emocji można użyć języka pisanego. Jeśli czujemy, że nadchodzi wybuch płaczu, warto spróbować zastosować technikę rozproszenia myśli, czyli zwrócić swoją uwagę na coś innego – najlepiej pomyśleć o czymś przyjemnym.

Oddech ma ogromny wpływ na odczuwane przez nas emocje. Głębokie i rytmiczne wdechy oraz wydechy mogą okazać się być przydatne szczególnie w stresowych sytuacjach. Pomoże rozluźnienie mięśni, także twarzy. Również wysiłek fizyczny i towarzyszące mu endorfiny pomogą w uzyskaniu odprężenia. 

Należy pamiętać, że w opanowaniu napadów płaczu najważniejsze jest zrozumienie jego przyczyn. Niektórzy uważają, że prowadzenie dziennika lub zapisywanie swoich emocji jest dobrym sposobem na odkrywanie swoich uczuć oraz ustalenie problemów emocjonalnych.

Chociaż płacz jest normalną częścią życia, ten występujący w nadmiarze może być oznaką zaburzeń psychicznych, takich jak depresja lub zaburzenia lękowe. W takich przypadkach niezbędne jest zwrócenie się po pomoc do specjalisty.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen