Ile wynosi zdrowy czas, który powinnyśmy zachować pomiędzy ciążami?

Kategorie
Źródło: pixabay.com

Odczekanie 18 miesięcy pomiędzy ciążami zmniejsza ryzyko dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka, wynika z obszernych badań naukowych opublikowanych w czasopiśmie JAMA Internal Medicine.

Badanie wykazało zwiększone ryzyko dla zdrowia matki i niemowlęcia, w przypadku gdy ciąże występują zbyt blisko siebie, szczególnie u kobiet powyżej 35 roku życia. Ustalenia te są szczególnie ważne, ponieważ kobiety coraz częściej mają tendencję do celowego rodzenia dzieci w krótkich odstępach czasu.

Aby ocenić, w jaki sposób wiek kobiet może wpływać na odstępy między ciążami, naukowcy przeanalizowali prawie 150 tysięcy kanadyjskich kart zdrowia matek oraz dzieci. Odkryto, że przerwy między ciążami, które trwają krócej niż 18 miesięcy, wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia komplikacji podczas oraz po ciąży.

 

Matki w wieku 35 lat i starsze, które zaszły w ciąże 6 miesięcy po urodzeniu dziecka, mają o 1,2% wyższe ryzyko śmiertelności lub poważnej choroby, a także o 6% wyższe ryzyko poronienia. Poczekanie 18 miesięcy zmniejsza to ryzyko o połowę. Z kolei kobiety w wieku od 20 do 34 lat, które zaszły w ciążę 6 miesięcy po porodzie, mają o 8,5% większe ryzyko przedwczesnego porodu – jeśli poczekają 18 miesięcy, ryzyko maleje o prawie 5%.

Naukowcy twierdzą, że ich badanie potwierdza istnienie różnych zagrożeń dla ciąży w zależności od wieku kobiet. Odkrycie to może okazać się szczególnie przydatne dla kobiet świadomie planujących rodzinę.

Ocena

Brak głosów