Gorąca kąpiel jest dobra dla Twojego zdrowia – potwierdzają badania

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zostało naukowo dowiedzione, że długie, gorące kąpiele są korzystne dla naszego zdrowia. Biorąc pod uwagę ostatnią wyjątkowo zimną aurę, to zdecydowanie dobra wiadomość dla wszystkich, którzy lubią wylegiwać się w cieple.

Poprawa nastroju

To jedna z najbardziej oczywistych korzyści, jaką możemy czerpać z brania gorącej kąpieli. Według psychologa, Neila, Morrisa, kąpiel może zmniejszyć uczucie depresji oraz pesymizmu, ponieważ łączy ona poczucie prywatności, spokoju oraz wygody. Psycholog twierdzi nawet, że znajdując się w ciepłej wodzie, możemy podświadomie kojarzyć to z bezpieczeństwem przebywania w łonie matki.

 

Ułatwianie zasypiania

Ciepła kąpiel, wzięta przed snem, może w istotny sposób ułatwić nam zasypianie. W nocy temperatura naszego ciała ulega naturalnemu obniżeniu, co sygnalizuje organizmowi wytwarzanie melatoniny – hormonu snu. Wyjście z ciepłej kąpieli znacznie szybciej obniży temperaturę naszego ciała, co pobudzi produkcję melatoniny i szybciej wprowadzi nas w senność.

 

Złagodzenie bólu mięśni

Ciepło powoduje zwiększony przepływ krwi, co jest dobre nie tylko dla krążenia, ale także pomaga rozładować napięcie mięśni. Ciepłe kąpiele z dodatkiem soli do kąpieli mogą także zmniejszyć stan zapalny w stawach.

 

 

Złagodzenie objawów przeziębienia oraz grypy

Para ulatniająca się z gorącej kąpieli może być doraźnym środkiem, wspomagającym leczenie kataru oraz kaszlu. Kąpiel może także pomóc naszemu układowi odpornościowemu w skuteczniejszym zwalczaniu wirusów.

 

Zmiękczenie i nawilżenie skóry

Według zaleceń, temperatura wody, w której bierzemy kąpiel, nie powinna być zbyt dużo wyższa od temperatury naszego ciała. Zbyt wysoka temperatura kąpieli może być szkodliwa dla naszego zdrowia, między innymi ze względu na podrażnianie skóry. Jednak jeśli temperatura wody jest umiarkowana i dodamy do niej trochę olejków (na przykład kokosowy lub lawendowy), możemy znacznie nawilżyć naszą skórę. Aromaterapia pomoże także w rozładowaniu stresu oraz napięcia.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen