Gdzie występuje witamina K? TOP-5 produktów
W okresie jesienno-zimowym, gdy dieta często staje się uboga w świeże warzywa i owoce, wiele osób zaczyna się zastanawiać nad przyjmowaniem specyfików, które uzupełnią spadające ilości witamin. Mają one dominujący wpływ na większość procesów zachodzących w naszym organizmie, pełniąc w nim funkcję regulacyjną. Co powinniśmy wiedzieć o witaminach?
Od dawna wiadomo, że nawet niewielkie niedobory witaminowe mogą mieć przykre konsekwencje i długofalowe skutki. Na szczęście każdy organizm broni się przed nimi, wysyłając wcześniej pewne sygnały ostrzegawcze, takie jak drżenie mięśni, matowienie włosów, czy spękanie ust. O ile większość ludzi rozumie potrzebę suplementowania w tym czasie witaminy C, D, czy A, o tyle witamina K jest jedną z tych witamin, którym nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi.
Tymczasem to właśnie witamina K odgrywa ogromną rolę w procesie krzepliwości krwi, zapobiegając krwotokom oraz nadmiernemu rozszerzaniu się naczyń krwionośnych. Odpowiada ona również za to w jakim stanie znajdują się nasze kości i zęby, ponieważ wpływa na proces wiązania wapnia.
Jak ustalono witamina K ma również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Stwierdzono również jej zaskakujące działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niedobór witaminy K w naszym organizmie możemy łatwo wykryć ponieważ jej brak daje nam kilka charakterystycznych objawów takich jak:
- zaburzenia krzepliwości - kiedy nawet nieduże skaleczenie krwawi przez długi czas i występuje problem z zahamowaniem krwawienia,
- krwawienia z nosa bez powodu,
- krwawiące dziąsła,
- tendencja do powstawania krwiaków i siniaków, nawet przy niewielkim urazie,
- obfite, długo trwające miesiączki
- łamliwe kości;
Pierwszym krokiem w zapobieganiu niedoborom witaminy K powinno być wprowadzenie odpowiedniego odżywiania. Źródłem witaminy K są głównie produkty pochodzenia roślinnego, zwłaszcza zielone liście roślin, dlatego witaminę K najłatwiej pozyskać spożywając:
- brokuły,
- szpinak,
- kapustę włoską,
- natkę pietruszki.
Znaczna ilość witaminy K znajduje się również w kalafiorze, brukselce, sałacie i jarmużu.
Jeśli włączenie do odżywiania świeżych, sezonowych warzyw nie pomoże, może okazać się konieczne suplementowanie tej witaminy. Jeżeli nawet pomimo dostarczenia odpowiedniej ilości witamin stan zdrowia się nie poprawia, należy skorzystać z pomocy lekarza, który zapisze leki uzupełniające braki witaminowe lub skieruje na dodatkowe badania.
Ocena
- Dodaj komentarz
- 811 widoków