Domowe metody na złagodzenie bólu zęba

Kategorie
Źródło: pixabay.com

Ból zęba to jedno z najbardziej uprzykrzających życie doświadczeń naszego organizmu. Za dolegliwość może odpowiadać próchnica, infekcja, nieszczelność plomby, a także cofające się dziąsła. Jeśli ból trwa dłużej niż dzień, nie ma co zwlekać – pora na wizytę u dentysty. Jednak co robić w oczekiwaniu na termin w gabinecie stomatologicznym?

Oto kilka doraźnych środków zmniejszających ból zęba, które możemy zastosować w domu:

Zimny okład

Przyłożenie do policzka woreczka z lodem pomoże złagodzić ból zęba, jeśli jest on spowodowany urazem lub obrzękiem dziąseł. Poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych opuchnięcie zelżeje, a wraz z nim zmaleje także odczuwany ból.

Płukanka z solą

Płukanie jamy ustnej słoną wodą pomoże zmniejszyć obrzęk wywołany stanem zapalnym, a także przyspieszy gojenie. Wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę soli w szklance wody i otrzymanym roztworem płukać jamę ustną przez 30 sekund. Proces ten można wielokrotnie powtarzać.

Środki przeciwbólowe

Leki dostępne bez recepty są w tym przypadku do naszej dyspozycji. Jeśli ból zęba jest mały lub umiarkowany, z pewnością odczujemy ulgę. Należy jednak pamiętać o tym, że z czasem organizm przyzwyczaja się do stosowania środków przeciwbólowych.

Czosnek

Czosnek ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Roślina posiada bardzo silne właściwości antybakteryjne. Aby ulżyć bólowi zęba, należy rozgnieść ząbek czosnku, wymieszać go z niewielką ilością soli i powstałą masą posmarować bolący ząb i otaczające go dziąsło.

Napar z mięty

Mięta pieprzowa może pomóc złagodzić ból zęba, ze względu na swoje właściwości znieczulające oraz antybakteryjne. Jedną łyżeczkę suszonych liści mięty pieprzowej należy przez 20 minut zaparzać w filiżance wody. Po ostudzeniu napar nadaje się do płukania jamy ustnej.

Tymianek

Płukanie ust naparem z tymianku także może uśmierzyć ból zęba, ponieważ ziele to posiada silne właściwości bakteriobójcze. Proces zaparzania jest taki sam, jak w przypadku mięty pieprzowej.

Aloes

Obolałe miejsce w jamie ustnej możemy smarować także żelem aloesowym. Aloes również ma właściwości antybakteryjne, co pomoże zmniejszyć stan zapalny.

Goździki

Przyprawa posiada silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które mogą pomóc w zwalczeniu infekcji zębów i dziąseł. W tym przypadku należy przeżuwać kilka goździków w czasie do 30 minut.

 

Należy pamiętać, że wymienione sposoby na zmniejszenie bólu zęba są jedynie środkami doraźnymi. Zwlekanie z wizytą u dentysty może prowadzić do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych, niż ból. Może to być nawet konieczność ekstrakcji zęba.

Ocena

Brak głosów