Dlaczego warto jeść sezonowe produkty spożywcze?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sezonowe produkty spożywcze są nie tylko tańsze i smaczniejsze o odpowiedniej porze roku. To także o wiele zdrowsze rozwiązanie względem naszej diety. W ciągu roku nasze zapotrzebowanie na energię oraz składniki odżywcze zmienia się i to właśnie dzięki sezonowym warzywom i owocom możemy uzupełnić te różnice. 

Wiosenne warzywa, takie jak botwinka, zielony groszek, jarmuż, kalarepa, młoda marchewka, pietruszka, roszponka, rzodkiewka, szparagi oraz różnego rodzaju sałaty to idealny detoks po cięższych posiłkach spożywanych przez całą zimę.

W lecie, gdy jesteśmy bardziej aktywni i spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu ze względu na dłuższe dni, nasze ciała potrzebują dodatkowej energii. Warto dostarczać ją za pośrednictwem naturalnych węglowodanów i cukrów, które występują wówczas w takich warzywach i owocach, jak: kalafior, pomidory, brzoskwinie, truskawki, jagody, wiśnie, pigwy oraz porzeczki. Latem organizm potrzebuje również większego nawodnienia, dlatego warto spożywać warzywa i owoce z wysoką zawartością wody, na przykład ogórki i arbuzy.Wraz z nadejściem jesieni, a później zimy, gdy temperatura spada, a dzień staje się krótszy, mamy mniejszą ochotę na surowe warzywa i poszukujemy rozgrzewających potraw, takich jak zupy i gulasze. Warto spożywać wówczas sezonowe jabłka, które dzięki wysokiej zawartości błonnika pomagają oczyszczać jelita i trawić tłuszcz. 

Dieta zimowa to cięższe potrawy, bogate w białko i tłuszcze, na przykład mięso i orzechy. Sprawdzą się w niej także banany, awokado, buraki, dynie, tłuste ryby oraz oleje. To pozwala utrzymać organizm w zdrowiu i w znacznym stopniu chroni przed przeziębieniami.

Na nadchodzącą jesień i zimę przyda się drobna modernizacja spiżarni, przejrzenie produktów spożywczych i dokupienie tych właściwych. Warto wyczyścić piekarnik, ponieważ będzie znacznie częściej używany. Na zimę warto przygotować przepisy na zupy, gulasze, chili oraz curry. W zimowej diecie powinny pojawić się warzywa korzeniowe, słodkie i kwaśne owoce, zdrowe oleje, pełne ziarna oraz rozgrzewające przyprawy.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen