Dieta bez cukru – jak wprowadzić ją w życie?

Kategorie
Źródło: pixabay.com

Nie od dziś wiadomo, że spożywamy za dużo cukru. Nie pozostaje to obojętne dla naszego zdrowia, dlatego wielu ludzi decyduje się na kontrolę ilości spożywanych słodyczy i innych produktów spożywczych, które zawierają „białą śmierć”. Niektórzy idą o krok dalej, decydując się na całkowitą eliminację cukru ze swojej diety.

 

 

Takie działania zyskują na popularności, zarówno ze względu na bardziej skuteczne odchudzanie, jak i po prostu lepsze samopoczucie. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na wyłączenie cukru z naszej diety, czy też chcemy go ograniczyć, istnieje kilka praktycznych porad, które mogą ułatwić realizację naszego postanowienia.

 

Spożywanie zbyt dużych ilości cukru wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób i dolegliwości, jak otyłość, choroby serca, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu we krwi, bezalkoholowe stłuszczenie wątroby, płytka nazębna oraz ubytki.

 

Zmniejszenie ilości cukru w diecie może pomóc w poprawie naszego stanu zdrowia. Zwykle zastąpienie słodkich pokarmów zdrową żywnością dostarcza do organizmu większą ilość witamin i minerałów. Taka dieta nie tylko poprawi znacznie nasze samopoczucie, ale także pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów.

 

Najważniejszym czynnikiem podczas wyboru jakiejkolwiek diety, jest jej powolne wprowadzanie do życia. Redukcja spożywanego cukru także powinna być powolnym procesem. Dlatego pierwszym krokiem jest eliminacja najbardziej oczywistych źródeł cukru, takich jak ciasta, cukierki i słodzone napoje. Tyczy się to również słodzików używanych do kawy oraz herbaty. 

Gdy uda nam się wykluczyć najbardziej oczywiste słodkości, przychodzi pora na przyjrzenie się składom mniej oczywistych produktów spożywczych. Cukier może mieć wiele nazw i występuje w wielu syropach i koncentratach. Oprócz cukru białego jest to między innymi cukier trzcinowy, cukier brązowy, syrop kukurydziany, rapadura, cukier inwertowany, cukier buraczany, cukier kokosowy, syrop klonowy, syrop z agawy, syrop ryżowy, koncentrat soku jabłkowego lub winogronowego, miód, demerara i muscovado.

 

Warto wiedzieć, że wszystkie substancje kończące się na „oza” także stanowią rodzaj cukru. Przykładem może być sacharoza, glukoza, dekstroza, fruktoza oraz laktoza. Cukry są zawartością wielu produktów spożywczych, które widzimy na półkach sklepowych, więc uważne czytanie etykiet jest absolutną koniecznością. Produkty takie, jak sosy, płatki śniadaniowe, mleko, batoniki musli prawie zawsze będą zawierać cukier.

 

Wiele diet wykluczających cukier opiera się także na wyłączeniu ze spożycia prostych węglowodanów. Jest to przede wszystkim jasne pieczywo, pszenny makaron oraz biały ryż. Gdy organizm przetwarza proste węglowodany, poziom cukru we krwi rośnie. Dlatego powinniśmy zdecydować się na pełnoziarniste odpowiedniki.

 

Sztuczne słodziki są w dietetyce nadal spornym tematem. Osoby używające słodzików starają się oszukać organizm, choć w rzeczywistości zaostrza to jedynie apetyt na słodycze. Dlatego do listy unikanych substancji należy dodać: aspartam, sukralozę, sacharynę, acesulfam oraz neotam.

 

Ludzie na diecie bez cukru powinni starać się spożywać pełnowartościowe pokarmy. Przetworzona żywność znacznie częściej posiada dodany cukier, dlatego w naszej diecie powinniśmy skoncentrować się na spożywaniu przede wszystkim warzyw, owoców, chudego mięsa, ryb, pełnych ziaren, orzechów oraz nasion. Dopuszczalne jest także zachowanie niewielkiej ilości produktów mlecznych, takich jak jogurt naturalny, sery bez dodatków oraz mleko.

 

Trzymanie się diety bez konkretnego jadłospisu może być trudniejsze. Dlatego zaleca się dokładne planowanie posiłków. Gdy najdzie nas nagły głód lub kusi dostęp do niezdrowej przekąski, warto mieć w zanadrzu zdrowe odpowiedniki.

Dieta bez cukru nie skutkuje brakiem smaku. Cukier można rekompensować aromatycznymi przyprawami, na przykład cynamonem, gałką muszkatołową, kardamonem oraz wanilią. Tego typu przyprawy mogą być dodawane do wielu potraw, a nawet do kawy lub herbaty.

 

Przejdźmy jednak do efektów. Do pierwszych korzyści niespożywania cukru zalicza się większą ilość energii, lepszy stan cery, spadek wagi, mniejsze wahania nastroju, zmniejszenie stanów zapalnych oraz mniejsze ryzyko chorób przewodu pokarmowego.

 

Zwykle odradza się eliminacje owoców z diety, ponieważ oprócz cukru są one źródłem wielu cennych składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dieta bez cukru, ale z dodatkiem owoców, nadal pozostaje zdrową alternatywą dla większości ludzi. Niemniej jednak każdy, kto chce rozpocząć dietę bez cukru powinien skonsultować się ze swoim lekarzem lub dietetykiem, zwłaszcza jeśli cierpi się na dodatkowe dolegliwości zdrowotne.

 

 

Ocena

Brak głosów

jest jeszcze jeden sposób: głodówka i wtedy start od ZERA...niestety, parokrotnie robiłem długie (21) głodówki i po jakimś czasie powracałem do starych nawyków :(

Dodane przez mh (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Aby całkowicie zablokować chęć podjadania słodkiego trzeba włączyć chrom, ale bezwarunkowo nz czczo. W ciągu dnia zioła stabilizujące cukier we krwi, np. świętą bazylię, liść oliwny, zielony melon, itd. Zioła na lezy zmieniać i przerywać po miesiącu zażywania, aby po przerwie wrócić do nich, bo tylko tak ich działanie jest skuteczne i organizm nie przyzwyczaja się do wspomagaczy. Mam 2 lata za sobą bez cukru. Już mnie nie "ciągnie" do niego.