Czym jest tajemniczy hormon ćwiczeń?

Źródło: freeimages.com

Wysiłek fizyczny ma bardzo istotny wpływ na naszą gospodarkę hormonalną. Po wykonaniu intensywnych ćwiczeń w organizmie rośnie poziom związku, który naukowcy nazwali irisin. Jest to według nich hormon, który ma bezpośredni związek z aktywnością fizyczną.

 

Badania nad „hormonem ćwiczeń” były prowadzone na dwóch grupach ludzi, jedna miała siedzący tryb życia, druga natomiast była aktywna fizycznie i przez 12 tygodni wykonywała trening aerobowy. Po tym okresie od uczestników pobrano próbki krwi. Okazało się, że w obu grupach poziom irisinu jest różny. U osób, który były mało aktywne wynosił on 3,6 nanograma na mililitr krwi, natomiast w drugiej grupie było to 4,3 nanograma.

Już jakiś czas temu były prowadzone badania nad „hormonem ćwiczeń”. Odkryli go naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Jednak to odkrycie wzbudziło w świecie bardzo dużo kontrowersji. Część naukowców przyjęła, że jest to pseudogen i jego obecność nie ma najmniejszego znaczenia dla funkcjonowania organizmu. Inni natomiast twierdzili, że on w ogóle nie istnieje. Dopiero wyniki ostatnich badań zdołały przekonać naukowców. 

 

Uczeni na razie nie są jeszcze pewni jak irisin wpływa na funkcjonowanie organizmu. Aby to stwierdzić trzeba wykonać dalsze badania. Może jednak się okazać, że wiedza na temat tego hormonu pomoże zrozumieć dlaczego sport jest dla nas tak dobry oraz jak skuteczniej pozbyć się zbędnych kilogramów.

Ocena

Brak głosów