Czy suplementacja multiwitaminą podczas ciąży może uchronić dziecko przed autyzmem?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet Drexel w Filadelfii dowodzą, że suplementacja multiwitaminą podczas ciąży może zmniejszyć ryzyko wystąpienia autyzmu u dziecka. Naukowcy twierdzą, że ich badania to jedynie obserwacje, jednak wyniki sugerują, że stosowanie witamin w okresie prenatalnym może zapobiec autyzmowi u dziecka.

Autyzm to choroba posiadająca wiele objawów, przede wszystkim powodująca problemy w kontaktach społecznych, dotyczące komunikacji oraz zachowania. Dzieci cierpiące na autyzm mogą mieć upośledzenie umysłowe, charakteryzujące się problemami w myśleniu oraz w uczeniu się.

Wiele badań sugeruje, że dieta matek w okresie ciąży ma istotny wpływ na ryzyko wystąpienia autyzmu u ich dzieci. Badania opublikowane w 2013 roku sugerują, że kobiety, które w trakcie ciązy spożywają więcej kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, posiadają prawdopodobieństwo urodzenia dzieci z autyzmem mniejsze o jedną trzecią.

Kolejne badania dowodzą za to, że stosowanie w okresie ciąży suplementacji multiwitaminowej także może zmniejszyć ryzyko wystąpienia autyzmu u dzieci. Do takiego wniosku dotarto na podstawie badań 273107 matek z dziećmi w Szwecji. Dzieci rodziły się w latach 1996-2007, a stan ich zdrowia analizowano do 2011 roku, gdy były w wieku od 4 do 15 lat.

Odkryto, że dzieci urodzone przez matki, które stosowały podczas ciąży suplementy w postaci multiwitaminy, rzadziej doświadczały autyzmu, w porównaniu z dziećmi matek, które nie stosowały tego rodzaju suplementu. Mimo to, naukowcy uważają, że otrzymane przez nich wyniki wymagają dalszej analizy i zamierzają nadal zgłębiać rolę żywienia matek względem chorób ich dzieci.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Goska

Nie ma co przesadzać z

Nie ma co przesadzać z witaminami, bo nadmiar może być tak samo groźny jak niedobór. Oczywiście są składniki, które koniecznie trzeba brać, bo w diecie dostarczamy ich za mało, jak na przykład kwasy DHA, kwas foliowy czy witamina D, ale w przypadku pozostałych witamin i minerałów zazwyczaj wystarcza dobra dieta. Ja w ciązy dostałam od lekarza mama DHA, bardzo fajny skład, dobrze się po nich czułam i wyniki miałam idealne.