Czy można pić kawę podczas karmienia piersią?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Karmienie piersią może być wyczerpujące, szczególnie na samym początku, gdy dziecko sypia nieregularnie i budzi się kilkukrotnie w ciągu nocy. W takiej sytuacji poranna filiżanka kawy może wydawać się prawdziwym zbawieniem. Większość mam boi się jednak o wpływ picia kawy na karmione piersią dzieci. Czy można pić kawę? A jeśli tak, to jaką ilość?

Wielu kobietom zaleca się ograniczenie, a nawet wyeliminowanie spożycia kofeiny podczas ciąży ze względu na jej wpływ na rozwijający się płód. Jednak kofeina ma znacznie mniejszy wpływ na dziecko już na etapie karmienia piersią. Nasz organizm w większości metabolizuje kofeinę, zanim dotrze ona do produkowanego pokarmu. W rezultacie tylko około 1% kofeiny, którą spożywa kobieta, dostaje się do jej mleka, a ta niewielka ilość nie jest w stanie zaszkodzić dziecku.

Mimo wszystko zaleca się zachowanie umiaru. Najbezpieczniejsze spożycie kofeiny dla matek karmiących piersią to do 300 mg dziennie, co odpowiada 2-3 filiżankom kawy. Wówczas mamy pewność, że nie zaszkodzimy naszemu dziecku. Dla pewności warto jednak na początku obserwować jakiekolwiek zmiany u malucha.

Pozostałe źródła kofeiny to głównie: zielona i czarna herbata, napoje energetyczne, cola oraz wyroby czekoladowe. Należy pamiętać, aby sprawdzać ilość kofeiny w spożywanych produktach, szczególnie w przypadku napojów energetycznych, ponieważ różnice między nimi mogą być bardzo duże.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen