Co warto wiedzieć o piegach?

Źródło: pixabay.com

Piegi to małe, nieszkodliwe przebarwienia, które pojawiają się na naszej skórze. Powstają głównie z dwóch przyczyn – tendencji genetycznych oraz ekspozycji na słońce. Piegi są najpopularniejsze u dzieci – później znikają lub stają się mniej zauważalne. Z tego artykułu dowiesz się jak powstają piegi, jak odróżnić je od innych znamion, czy można je usunąć i kiedy warto skonsultować je z dermatologiem.

 

Co powoduje piegi?

Piegi powstają, gdy melanina gromadzi się pod skórą. Ekspozycja na słońce lub czynniki genetyczne sprawiają, że niektórzy ludzie mają większe skłonności do posiadania piegów. Wówczas komórki skóry wytwarzają dodatkową melaninę, aby chronić skórę przed uszkodzeniem. Piegi mogą pojawiać się na dużym obszarze skóry, choć bledną w miesiącach zimowych, gdy następuje wymiana komórek skóry.

Zwykle piegi możemy zobaczyć na twarzy, ramionach, szyi, plecach oraz klatce piersiowej. Rzadziej doświadczą ich bruneci, a najbardziej popularne są o ludziach o włosach rudych oraz blond, którzy mają jasną skórę i oczy.

Czy piegi są niebezpieczne?

Piegi same w sobie nie są niebezpieczne, ale zwykle osoby, które je posiadają, mają skórę bardziej wrażliwą na promieniowanie słoneczne. Ekspozycja na słońce jest główną przyczyną piegów, ale także plam starczych, które zwykle są od nich większe i pojawiają się u osób w podeszłym wieku. Plamy starcze, w przeciwieństwie do piegów, wychodzą na skórze ludzi bez względu na ich kolor włosów czy karnację. Na słońcu mogą powstać także pieprzyki, jednak są one znacznie mniej liczne i o wiele ciemniejsze od piegów. Tego rodzaju przebarwienia należy uważnie obserwować, ponieważ mogą prowadzić do raka skóry.

Zapobieganie piegom

Ludzie mogą zapobiegać powstawaniu piegów lub zmniejszać ich widoczność, przede wszystkim chroniąc skórę przed słońcem. Osiągniemy to dzięki stosowaniu wodoodpornego kremu z filtrem UVA i UVB oraz filtrem SPF 30 lub wyższym. Możemy też nosić długi rękaw, czapkę oraz okulary przeciwsłoneczne. Najlepiej jest szukać cienia, gdy słońce jest najostrzejsze, czyli między godziną 10 a 14. Pamiętajmy także, że kremy przeciwsłoneczne powinniśmy powtórnie aplikować po upływie 2 godzin.

Wykazano, że produkty zawierające kwas trichlorooctowy oraz fenole mogą skutecznie usuwać lub rozjaśniać piegi. Znajdziemy je w różnego rodzaju kremach, peelingach oraz innych punktowych środkach pielęgnacyjnych. Inne związki, które pomogą w rozjaśnieniu przebarwień skórnych, to:

- alfa hydroksykwasy,

- kwas azelainowy,

- cysteamina,

- witamina C,

- retinoidy.

Możemy także zdecydować się na różnego rodzaju zabiegi medyczne, które mają na celu likwidację przebarwień. Należą do nich laseroterapia oraz peelingi chemiczne. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te zabiegi mogą powodować działania niepożądane, w tym blizny. Dlatego warto zawsze wykonywać takie zabiegi u sprawdzonego specjalisty.

Domowe sposoby

Domowe sposoby na rozjaśnianie piegów to:

- przemywanie skóry sokiem z cytryny,

- punktowe stosowanie na skórze cienkiej warstwy miodu przez 5-10 min.,

- smarowanie piegów żelem z aloesu.

Kiedy do lekarza?

Piegi są nieszkodliwe, ale czasem możemy pomylić je z innymi znamionami na skórze. Ludzie o jasnej karnacji mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry, dlatego szczególnie oni powinni uważnie monitorować jej stan. Jeśli którekolwiek ze znamion:

- swędzi,

- krwawi,

- zmienia kształt,

- jest asymetryczne,

- ma rozmyte krawędzie, niejednolity kolor lub dużą średnicę,

należy niezwłocznie udać się do dermatologa.

Ocena

Brak głosów