Chcesz ograniczyć sól w diecie? Spróbuj ostrych potraw!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nie od dziś wiadomo, że zbyt duże ilości soli w naszej diecie są szkodliwe dla zdrowia. Nadmiar sodu w organizmie zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 oraz niewydolności serca. Jednak nowe badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Hypertension wskazują na to, że spożywanie pikantnych posiłków może zmniejszyć ochotę na dosalanie potraw.

Na podstawie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uważa się, że większość ludzi powinna obniżyć spożycie soli o około 30 %, aby uniknąć chorób przewlekłych. Jednak w jaki sposób wprowadzić te zalecenia w życie?

Ochota na sól opiera się na złożonych procesach neurologicznych, których ludzie są świadomi dopiero od jakiegoś czasu. Dziś naukowcy uważają, że spożywanie pikantnych potraw może zahamować nieco apetyt na większe ilości soli.

W badaniach naukowych stwierdzono, że śladowe ilości kapsaicyny – substancji chemicznej, która nadaje smak i aromat papryce chili, sprawiły, że kubki smakowe lepiej wychwytywały słony smak w jedzeniu. To odkrycie może prowadzić do skutecznej taktyki, dzięki której łatwo zmniejszymy codzienne dosalanie potraw.

Wyniki zostały poparte badaniami na 606 dorosłych osobach - analizowano ich preferencje smakowe i stwierdzono, że ludzie, którzy lubią ostre potrawy, spożywają znacznie mniej soli. Wiązało się to u nich przede wszystkim z niższym ciśnieniem krwi.

Podczas badań odkryto, że ostry smak aktywował w mózgu te same obszary, które reagują na smak słony. Okazuje się więc, że włączenie do swojej diety większej ilości ostrych przypraw może skutkować łatwiejszym ograniczeniem soli.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen