5 sposobów na zdrowe święta

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Każdej zimy z niecierpliwością czekamy na święta, które osłodzą nam ten chłodny i szary okres. Czas świąteczny to dla nas wiele wspólnych chwil z rodziną, ale także niemały wysiłek włożony w przygotowanie i sam przebieg świąt. Nic więc dziwnego, że często po przerwie świątecznej, zamiast czuć wypoczęcie, tak naprawdę jesteśmy zmęczeni. Czy da się temu zaradzić? Jak wyciągnąć ze świąt więcej radości i spokoju ducha?

Trzymaj się swoich nawyków

Nie pozwólmy na to, by święta zupełnie wybiły nas z codziennej, zdrowej rutyny. Jeśli na przykład uprawiamy sport, nie rezygnujmy z niego całkowicie. Tak samo nie warto porzucać spacerów lub przerwy na chwilę z książką. Nawet odrobina wytchnienia przy naszych ulubionych czynnościach pozwoli nam odpocząć od świątecznego zgiełku.

Postaraj się ruszać po obfitych posiłkach

Święta to czas spędzany w domach, gdzie przy suto zastawionym stole konsumujemy pyszności. Taki scenariusz może trwać godzinami i zwykle prowadzi do przejedzenia, a to spore obciążenie dla naszego organizmu. Aby temu zaradzić, warto zachęcić swoich bliskich do jakiejkolwiek aktywności fizycznej – może być to na przykład wspólny spacer, jazda na łyżwach lub wypad na kulig. 

 

 

Doceń świąteczny czas

Badania naukowe udowodniły, że świadoma koncentracja na plusach naszego życia znacznie poprawia nam samopoczucie. Rozejrzyjmy się wokół wigilijnego stołu, spójrzmy na otaczające nas, bliskie osoby. Kontemplacja świątecznych chwil to zdecydowanie najlepsza rzecz, jaką możemy dla siebie zrobić w tym okresie.

Podsumuj miniony rok i zaplanuj przyszły

Święta są już o krok od sylwestra, a to powoduje, że stajemy się bardziej refleksyjni. To czas sprzyjający zwierzeniom, a także autorefleksji. Oprócz snucia własnych planów i postanowień, warto podzielić się swoimi emocjami oraz przemyśleniami z naszymi bliskimi. Tego rodzaju wspólne dialogi nie tylko sprawią nam przyjemność, ale także zacieśnią rodzinne więzi.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen