Nadopiekuńczy rodzice mogą zaszkodzić dziecku

123rf.com

Wielu rodziców uważa, że ​​ochronią swoje dzieci, tylko poprzez trzymanie ich pod ścisłą kontrolą. Jednak niedawne badania przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii dowodzą, że nadmierna troska rodziców o dziecko może mu zaszkodzić.

 

 

Dzieci potrzebują wsparcia, ale niektórzy rodzice starają się stworzyć dla swoich dzieci coś w rodzaju ochronnej bariery, która - w opinii opiekunów - ma je chronić przed złymi zdarzeniami i negatywnymi emocjami. Tym samym dzieci zostają pozbawione koniecznosci szukania sposobów radzenia sobie w takiej sytuacji, co czyni je jeszcze bardziej wrażliwymi. Nadmierna kontrola rodzicielska może doprowadzić do utraty przez dziecko zdolności do stawiania czoła problemom, chęci do samorealizacji i samodzielności. Rodzice, którzy chcą kontrolować wszystko i wszystkich, mogą wywołać u dziecka stany lękowe i depresyjne i utrudnić dzieciom kontakty z otoczeniem. Dzieci takie bardzo często są przedmiotem drwin rówieśników i ofiarą chuliganów. Jednocześnie u nadopiekuńczych rodziców może się wykształcić swego rodzaju uzależnienie od własnych dzieci i kontroli nad nimi.

 

Naukowcy twierdzą, że im bardziej surowi i kontrolujący są rodzice, tym bardziej u ich dzieci rosnąć będzie ryzyko stania się ofiarą ataków i tym okrutniej rówieśnicy będą je traktować. Według naukowców najlepsi rodzice i nauczyciele to tacy, którzy ustalają własne zasady postępowania, cechuje ich konsekwencja, ale jednocześnie nadal przyjaźnią się z dziećmi. Takie osoby z pobłażliwością patrzą na drobne konflikty swoich dzieci z kolegami i nigdy nie włączają się w nie, umożliwiając swojemu dziecku samodzielne poradzenie sobie z zaistniałą sytuacją.

 

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.