Uwaga! Popularna dieta może zwiększyć ryzyko wad wrodzonych u dzieci

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wady cewy nerwowej (NTD), czyli wady mózgu, kręgosłupa i rdzenia kręgowego mogą wystąpić u dziecka przed jego narodzinami. Może skutkować to na przykład rozszczepem kręgosłupa lub bezmózgowiem. Nowe badania wskazują na to, że stosowanie diety niskowęglowodanowej w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko wad wrodzonych u dzieci nawet o 30 %.

W ciągu dziesięcioleci badań wykazano, że suplementacja kwasu foliowego podczas ciąży może zmniejszyć ryzyko narodzin dzieci z NTD. Z tego powodu w 1998 roku Agencja  Żywności i Leków w USA postanowiła nawet wzbogacić wszystkie ziarna i zboża o 140 mg kwasu foliowego na 100 g produktu. Dzięki tej decyzji rządu liczba wad wrodzonych w USA spadła.

 

Obecna popularność diet o niskiej zawartości węglowodanów może stanowić poważne ryzyko dla zdrowia nienarodzonych dzieci. Ograniczenie spożycia węglowodanów często oznacza unikanie produktów spożywczych, które posiadają cenny kwas foliowy, takich jak chleb, płatki zbożowe i makaron. W rzeczywistości diety niskowęglowodanowe są związane ze zmniejszonym spożyciem wielu mikroelementów. 

 

 

Naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej postawili hipotezę o tym, że kobiety, które ograniczają spożycie węglowodanów, mogą być bardziej narażone na ciążę z ryzykiem NTD. Co więcej, założenie to potwierdziło się po przeanalizowaniu danych medycznych na temat urodzeń i diet, które prowadziły przyszłe matki.

 

Kobiety, które decydują się na niższe spożycie węglowodanów mają o 30 % większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z NTD, niż kobiety, które jedzą normalnie. Chociaż wiele kobiet przyjmuje suplementy kwasu foliowego podczas ciąży, tego rodzaju wady wrodzone najczęściej powstają we wczesnym etapie ciąży. Dlatego jeśli planuje się powiększenie rodziny, warto postawić na zdrowe, zbilansowane odżywianie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen