Uczucia kobiet -odwieczna tajemnica dla mężczyzn

Kategorie: 

www.sxc.hu

"Czemu ty nigdy mnie nie rozumiesz?" - chociaż raz w życiu każda z nas zadała to pytanie swojemu partnerowi. Tymczasem nauka wielokrotnie udowodniła, że natura nie wyposażyła mężczyźn w zdolność rozpoznawania uczuć kobiet.

 

Skany aktywności mózgu mężczyzn wykazały, że rozumieją oni znacznie lepiej swoich innych mężczyzn, niż płeć przeciwną. Według niemieckich naukowcówi z Universitätsklinikum der Ruhr-Universität Bochum kobiece emocje są dla nich rzeczywiście zagadką.

 

Kobiety często ogarnia agresja lub depresja kiedy chłopak lub mąż mówi: "Czemu robisz z igły widły?", albo pytają: "O co ci chodzi? Czemu jesteś taka zdenerwowana?". Tymczasem może to nie być sprytny chwyt psychologiczny z ich strony, ale szczere zainteresowanie i niewiedza. Badania wykazały, że silniejsza płeć słabo rozpoznaje emocje pań.

 

Na poparcie tej tezy psychologowie z Niemiec przeprowadzili eksperyment z udziałem 22 przedstawicieli silniejszej płci. Kilkadziesiąt przedstawianych im zdjęć prezentowało jedynie ludzkie oczy. Na niektórych zdjeciach były to oczy męskie, na innych - oczy kobiet. Badani nie wiedzieli, czy dana para oczu należy do mężczyzny, czy do kobiety. Pytanie było proste: "Jakie emocje odczuwa właśnie właściciel pary oczu ze zdjęcia?". Podczas wykonywania tego zadania, uczestnikom badano aktywność mózgu.

 

W wyniku przeprowadzonego doświadczenia okazało się, że mężczyźni znacznie częściej poprawnie odgadywali uczucia członków tej samej płci, niż emocje fotografowanych kobiet. Ponadto, badanie aktywności mózgu wykazało, że mężczyźni nie są w stanie wczuć się w uczucia kobiet! Podczas patrzenia na zdjęcia innych mężczyzn, w ich mózgu aktywował się obszar odpowiedzialny za zdolność widzenia i rozpoznawania uczuć innych osób. Tymczasem, wpatrywanie się w oczy kobiet na zdjęciach nie powodowało u nich aktywacji tego obszaru, a emocje płci pięknej mężczyźni rozpoznawali o wiele gorzej.

 

Ciekawe wyniki badań opublikowali psycholodzy z Uniwersytetu Indiana. Zgodnie z wynikami eksperymentu przeprowadzonego wśród 280 studentów obu płci, mężczyźni bardzo często błędnie interpretują i trzymają się złudzeń, co do kobiecego zainteresowania. Wielu młodych mężczyzn, którzy uczestniczyli w eksperymencie wierzyło, że cieszy się dużym zainteresowaniem wśród płci przeciwnej, gdy w rzeczywistości miało to miejsce znacznie rzadziej, niż uważali. Jak twierdzą naukowcy, mężczyźni nie byli w stanie odróżnić "miłosnych" uśmiechów od przyjaznych, ani gestów świadczących o zainteresowaniu, od zwykłej grzeczności.

 

Jednak nie jest to najbardziej zaskakujące. Grupa naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego potwierdziła, że kobiety rzeczywiście celowo trzymają mężczyznę w niepewności co do swojego zainteresowania, tak długo, aż podejmą decyzję czy chcą kontynuować z nim znajomość. Kobiety wysyłają sygnały w stronę każdego członka przeciwnej płci, z którym właśnie się spotkały. Przeczesują włosy, dotykają ust, prezntują nogi i robią inne zachęcające gesty - nawet dany mężczyzna ich nie interesuje.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika ariel

W sumie racja. Do prokreacji

W sumie racja. Do prokreacji mężczyźnie nie potrzeba poprawnie rozpoznawać emocje kobiet ale złe zrozumienie emocji drugiego faceta mogą okazać się katastrofalne w skutkach. Dla kobiety zaś, wysyłanie zachęt do prokreacje wokół siebie jest wyzwalaczem męskich ambicji i rywalizacji pomiędzy nimi.  Oczywiście nie musimy poddawać deterministycznie fizjologii i biologii ale obserwując otoczenie mam wrażenie że dla większości to zadanie niewykonalne.

Portret użytkownika greg

Gdyby redaktorek miał mózg to

Gdyby redaktorek miał mózg to by wiedział ze najlepsza metoda aby sie rozumieć się jest po prostu dobrze sie dobrać bo nie od dziś wiadomo ze ludzie są różni i nie każdy do każdego pasuje. Podobny pozom mentalny i emocjonalny jest niezbędny do dobrej komunikacji.