Rola olejków eterycznych w radzeniu sobie z menopauzą
Menopauza stanowi nieuchronny okres w życiu kobiety, który wiąże się z radykalnymi zmianami hormonalnymi w organizmie. Choć wszystkie zachodzące zmiany są całkowicie naturalne i nie powinnyśmy się ich obawiać, u niektórych kobiet mogą one powodować dyskomfort. Najczęściej dotyczy on nieprzyjemnych uderzeń gorąca. Zdrowy tryb życia, a także wspieranie swojego zdrowia naturalnymi metodami leczniczymi mogą nieco złagodzić takie dolegliwości.
Dowody przemawiające za stosowaniem aromaterapii w okresie menopauzy nie są całkowicie spójne. Część z nich wskazuje jednak na to, że olejki eteryczne mogą przyczyniać się do lepszego samopoczucia kobiet dojrzałych. Mogą przykładowo łagodzić uderzenia gorąca, ale również wydłużać sen, zwiększać libido czy też po prostu poprawiać nastrój.
Zmiany w zachowaniu organizmu kobiet w okresie menopauzy wynikają z silniejszych wahań hormonalnych. Zwykle jednak korelują także z odczuwanym stresem oraz stylem życia. Dlatego kobiety w okresie klimakterium szczególnie powinny zadbać o wewnętrzny spokój i dbanie o swoje zdrowie. W codziennym relaksie pomóc mogą olejki eteryczne. Pochodzą z roślin i zawierają fitoestrogeny – substancje podobne do ludzkiego estrogenu. Niektórzy eksperci uważają, że mogą one równoważyć gospodarkę hormonalną kobiet w trakcie menopauzy.
Ciekawostki na temat olejków eterycznych
Kilka badań przeprowadzonych na samicach gryzoni znajdujących się w okresie menopauzy wskazało na to, że:
- Olejek szałwiowy działa przeciwdepresyjnie i obniża ciśnienie krwi;
- Olejek z kopru włoskiego zmniejsza nastroje depresyjne oraz lękowe;
- Ekstrakt z jałowca może łagodzić ból poprzez działanie przeciwzapalne;
- Olejek pozyskiwany z dzięgla, specyficznego rodzaju byliny, zmniejsza stany lękowe;
- Ekstrakt z pelargonii łagodzi nastroje depresyjne;
- Olejek różany wspomaga relaks oraz przynosi ulgę w bólu;
- Olejek neroli zmniejsza lęk oraz poprawia jakość snu;
- Olejek lawendowy zmniejsza stres, depresję i lęki, poprawiając jakość snu;
- Olejek jaśminowy poprawia ogólne samopoczucie, pomagając w przypadku stanów depresyjnych.
Zaburzenia seksualne
Niskie libido, suchość pochwy i podobne zmiany płciowe to powszechne zjawiska w okresie menopauzy. Z tego powodu wiele kobiet traci ochotę na seks i czerpie z niego mniejszą satysfakcję. Przegląd i metaanaliza badań z 2018 roku wykazała, ze olejki pozyskiwane z neroli, lawendy, kopru włoskiego, pelargonii oraz róży mogą poprawiać funkcjonowanie seksualne kobiet. Regularne stosowanie olejków zwiększało u nich popęd seksualny, a także satysfakcję z odbywanych stosunków.
Lęk, stres oraz zmęczenie
Jak widać we wcześniejszych przykładach, zdecydowana większość olejków eterycznych działa na nas przeciwstresowo. Z tego powodu wiele kobiet stosuje aromaterapię, aby maksymalnie się zrelaksować i złagodzić odczuwane przez siebie lęki. Badania sugerują, że wdychanie olejków eterycznych może łagodzić objawy leku i depresji szczególnie w okresie klimakterium.
Jakie olejki szczególnie warto wypróbować?
Kilka badań naukowych wykazało pozytywny wpływ stosowania poszczególnych olejków eterycznych na objawy występujące podczas menopauzy. Pierwszym z nich jest olejek sosnowy, który obfituje we wcześniej wspominane fitoestrogeny. Naukowcy są zdania, że długoterminowe działanie olejku sosnowego jest na tyle silne, że może nawet ograniczać postępującą w trakcie menopauzy osteoporozę.
Kolejny olejek z naszej listy wartych wypróbowania to ten pozyskiwany z lawendy. W badaniu z 2007 roku dowiedziono, że może on w odczuwalny sposób zmniejszać uderzenia gorąca, bóle głowy oraz kołatania serca u niektórych kobiet. Wystarczy wdychać olejek lawendowy przez 20 minut dwa razy dziennie. Może towarzyszyć to innym, relaksującym czynnościom, takim jak czytanie książki czy ciepła kąpiel.
Niektórzy badacze sugerują, że olejek różany wspiera funkcjonowanie macicy, rozwiązując potencjalne problemy z cyklem miesiączkowym. W okresie menopauzy olejek różany może również poprawiać nastrój oraz zmniejszać uderzenia gorąca. Podobne właściwości wykazuje olejek pozyskiwany z geranium, czyli po prostu pelargonii.
Jak używać olejków eterycznych?
Pamiętajmy o tym, że zamknięte w buteleczkach ekstrakty są naprawdę silne. Dlatego olejków eterycznych w żadnym wypadku nie należy wdychać wprost z buteleczki ani rozsmarowywać ich nierozcieńczonych na skórze. Mogą wówczas podrażniać skórę i błony śluzowe, prowadząc do wysypki, bólu lub zawrotów głowy.
Najlepszą metodą na bezpieczne stosowanie olejków eterycznych jest dodawanie ich kilku kropel do wody. Możemy zaaplikować je do kąpieli lub po prostu misy z wodą stojącej w pomieszczeniu. Po kilku chwilach przyjemny aromat rozejdzie się w powietrzu.
Jeśli chcemy stosować olejki eteryczne na skórę, należy rozcieńczyć je w innym, łagodnym oleju – na przykład oliwie z oliwek, oleju kokosowym czy olejku jojoba. Wówczas można wykonać relaksujący masaż pleców, skroni lub innych partii ciała. Ponieważ niektóre osoby mogą być uczulone na poszczególne olejki eteryczne, przed aplikacją na większą powierzchnię ciała najlepiej najpierw wykonać test na małym obszarze skóry. Jeśli po odczekaniu kilku godzin nie wystąpi żadne podrażnienie ani złe samopoczucie, możemy bez obaw stosować rozcieńczony olejek.
Ocena
- Dodaj komentarz
- 438 widoków