Rodzinne posiłki dobre dla zdrowia psychicznego Twojego dziecka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania naukowe dowodzą, że regularne spożywanie posiłków z rodziną może mieć ogromne korzyści dla zdrowia oraz samopoczucia naszych dzieci. Naukowcy odkryli, że dzieci, które uczestniczyły w rodzinnych posiłkach mają w przyszłości znacznie lepsze umiejętności społeczne oraz wyższą sprawność fizyczną.

Nie są to pierwsze dowody naukowe na wyraźne korzyści zdrowotne płynące ze spożywania posiłków w gronie rodziny. W 2011 roku także wykazano na przykład, że dzieci, które spożywają przynajmniej 3 rodzinne posiłki w tygodniu, posiadają znacznie niższe ryzyko wystąpienia nadwagi.

W najnowszych badaniach naukowcy zebrali dane na temat 1492 dzieci, które urodziły się w latach 1997-1998, a ich stan zdrowia był monitorowany od 5 miesiąca życia. Gdy maluchy osiągnęły wiek 6 lat, ich rodzice informowali o częstości rodzinnych posiłków. Ogólną kondycję fizyczną i psychiczną pociech oceniono, gdy osiągnęły one wiek 10 lat.

Obecność rodziców dziecka przy stole, może być dla niego niezastąpioną okazją do interakcji społecznych, a także szansą na odbycie wielu istotnych rozmów. Wykazano wyraźną różnicę pomiędzy dziećmi, które rzadko jadły rodzinne posiłki, a tymi, które jadły w gronie rodziny regularnie. Co ciekawe, różnił się nie tylko stan psychiczny pociech, ale także ich sprawność fizyczna.

Pozytywne formy komunikacji, takie jak spożywanie posiłków w gronie rodziny, mogą pomóc dziecku w lepszym opanowaniu umiejętności komunikacyjnych, które będą mu potrzebne w przyszłości. Niestety w dzisiejszych czasach bardzo często jedynym towarzyszem posiłku dla dziecka jest telewizor. Być może to właśnie dobry moment, aby powrócić do tradycyjnych, rodzinnych form spędzania czasu.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen