Psychiczne uzależnienie od smartfonów występuje nawet u czteroletnich dzieci

pl.123rf.com

Jak pokazują ostatnie statystyki, gwałtownie rośnie liczba dzieci, będących w "niezdrowych" relacjach z produktami najnowszej technologii. W Wielkiej Brytanii nawet u czteroletnich dzieci diagnozuje się uzależnienia od iPadów, komputerów i innych urządzeń mobilnych.

 

Do najczęstszych objawów uzależnienia u dzieci i młodzieży zalicza się zaburzenia zachowania i wahania emocjonalne, które można zaobserwować po długotrwałej zabawie na tych urządzeniach. U uzależnionych, najmłodszych dzieci, zakaz zabawy na komputerze lub tableciemoże wywołać nawet poważne załamanie nerwowe.

 

Ostatnie badania przeprowadzone w Anglii dowodzą, że 25% rodziców pozwala dzieciom korzystać ze smartfonów i tabletów w roli zabawek, a co siódmemu rodzicowi nie przeszkadza, gdy ich dzieci spędzają przy tych gadżetach więcej niż 4 godziny dziennie. W Polsce sytuacja niestety jest podobna. Czy można się dziwić, że dzieci uzależniają się psychicznie od elektronicznych zabawek, gdy już na trzecie, czwarte urodziny dzieciom daje się iPady, tablety, czy laptopy lub zabawki imitujące te gadżety?

 

Naukowcy apelują, żeby rodzice reagowali zawczasu i nie kupowali małym dzieciom tego typu urządzeń, ponieważ nie mają one wystarczająco dużo samokontroli, aby przestać się nimi bawić. Dodatkowo, bez zabawek i zwyczajnej zabawy, która rozładowałaby naturalną energię, dzieci stają sie nadpobudliwe, drażliwe i nie do opanowania.

 

 

Ocena

Brak głosów
0
0
Brak głosów.