Przyjaźń damsko-męska - czy faktycznie istnieje?

Kategorie: 

Źródło: freeimages.com

Często zadajemy sobie pytanie czy w ogóle przyjaźń między kobietą a mężczyzną może istnieć. Jedni uważają, że jak najbardziej, drudzy natomiast, że nie, gdyż pojawia się ryzyko, że jedna ze stron o wiele bardziej zaangażuje się w relację.

 

Czasem zdarza się, że jest ona traktowana jako substytut związku. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadkach kiedy relacja z partnerem nas nie satysfakcjonuje. Jeżeli jednak w związku czujemy się kochani i zrealizowani to nie patrzymy na przyjaciela pod kątem płci.

Ale jak tak na prawdę wygląda przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną? I czy faktycznie może to być przyjaźń prawdziwa?

W naszym społeczeństwie funkcjonuje mit, że wszelkie relacje pomiędzy kobietą a mężczyzną są na podłożu erotycznym. Jednak spotykać się można na wielu różnych płaszczyznach i w różnych kontekstach. Istnieją przecież relacje brat—siostra, ojciec—córka, pracodawca—pracownica, istnieje także relacja przyjaciel—przyjaciółka. Można zarzucić, że każda z nich ma zupełnie inny charakter, i to się w zupełności zgadza.

Nie ma sensu także polemizować z tym, że przyjaźń damsko—męska może się stać bardzo dobrym wstępem, a także bazą dla relacji intymnej. Nie ma nic złego w tym, że dwoje samotnych ludzi zauważa w sobie coś więcej niż tylko i wyłącznie powiernika tajemnic, kolegę, któremu można się wypłakać czy też kogoś do wyjścia na piwo.

Przyjaźń może być świetnym etapem do miłości. Należy tylko pamiętać o tym, żeby nie poświęcić jej na rzecz uczucia, które źle pojmujemy. Uczucia, które opieramy tylko i wyłącznie na fascynacji, zauroczeniu i atrakcyjności seksualnej.

Jeśli przyjaciele, w tym wypadku kobieta i mężczyzna, posiadają udane życie prywatne, nie będą starali się szukać pocieszenia w ramionach przyjaciela. Każda z tych osób będzie miała poczucie że jest kochana i dowartościowana. Będą także bardzo świadomie przestrzegać zasad oraz granic przyjaźni.

Jeśli jednak dochodzi do sytuacji, w której traktują się wzajemnie jak zamienników swoich partnerów to bardzo łatwo mogą się skrzywdzić. Jednak ze stron może poczuć się zaskoczona, rozczarowana. Przyjaźń jest uczuciem bardzo świadomym i potrzeba autoanalizy, uczciwości wobec samego siebie oraz rozeznania.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen