Jak przetrwać PMS i nie zwariować?

http://www.sxc.hu

Szacuje się, że na Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS) cierpi co druga kobieta na świecie. Czy jest szansa na uniknięcie uciążliwych dla kobiet, ale i dla ich otoczenia - objawów?

 

Okazuje się, że kobiety, które codziennie przyjmują więcej żelaza, niż jest to obecnie zalecane (18mg), mają większą szansę uniknąć objawów Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS). Nieustraszeni naukowcy przez 10 lat obserwowali trzy tysiące kobiet w wieku 25-42 lata i stwierdzili, że przyjmowanie 20 mg żelaza dziennie, aż o 30-40% zmniejsza ryzyko wystąpienie u nich objawów PMS. Niższe dawki żelaza nie gwarantowały takiego efektu.

 

Podczas badań naukowcy badali typowe objawy PMW, w tym tkliwość piersi, tendencje do depresji i lęków, płaczliwość, rozdrażnienie i doszli do niezaprzeczalnych wniosków, że czynniki te mają wpływ na codzienne aktywności i relacje społeczne cierpiących kobiet.

 

Naukowcy porównali diety kobiet, które w okresie 10-letnim uskarżały się na objawy PMS, z tymi, które nigdy nie miały tych objawów. Okazało się, że przyjmując codziennie 22 mg żelaza, kobiety obniżały ryzyko wystąpienia objawów PMS o 33%. Pomimo, że obecnie zalecana kobietom dzienna dawka żelaza wynosi 18mg, lekarze sugerują zwiększenie tych dawek, zwłaszcza u kobiet cierpiących na wyjątkowo uciążliwe objawy PMS.

 

Uważa się, że pozytywny wpływ żelaza polega na tym, że uczestniczy ono w produkcji serotoniny - substancji, która odgrywa rolę neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym człowieka, a jej poziom w mózgu może wpływać m.in. na potrzeby seksualne, zachowania impulsywne i apetyt.

 

 

Ocena

Brak głosów

To już wiem dlaczego słynny Al Bundy z serialu "Świat według Bundych" wolał z niedźwiedziami poza domkiem letniskowym spędzać noc w środku amerykańskiej głuszy niż pozostać w środku z trzema kobietami z PMS :)