Masz tendencję do tycia w obrębie brzucha? Uważaj na cukrzycę!

Źródło: pixabay.com

Powszechnie wiadomo, że nadmiar tkanki tłuszczowej w naszym organizmie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Najnowsze badania dowodzą jednak, że szczególnie niebezpieczny jest w tej kwestii tzw. tłuszcz trzewny, który gromadzi się wokół naszych narządów wewnętrznych. Jego kilogramowy przyrost może zwiększyć u kobiet ryzyko wystąpienia cukrzycy nawet siedmiokrotnie.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Uppsala w Szwecji wykazały, że tłuszcz gromadzący się na narządach wewnętrznych oraz jelitach, inaczej nazywany tłuszczem trzewnym, stanowi kluczowy czynnik ryzyka cukrzycy typu 2, szczególnie u kobiet. Zespół badawczy prowadzony przez dr Torgony Karlsson doszedł do takiego wniosku na podstawie analizy danych medycznych uzyskanych od ponad 325 tysięcy osób, które udostępniły je za pośrednictwem brytyjskiego Biobanku.

Ważną cechą tłuszczu trzewnego jest to, że może on być niewidoczny gołym okiem, a do jego pomiaru potrzebne są specjalistyczne urządzenia. Tak więc osoba, która na pierwszy rzut oka wydaje się szczupła, w rzeczywistości może mieć problem z otłuszczeniem narządów wewnętrznych, zwłaszcza jeśli nie odżywia się zdrowo i mało się rusza. Jak informują specjaliści, warto weryfikować pod tym kątem własny stan zdrowia, ponieważ tłuszcz trzewny zwiększa ryzyko nie tylko cukrzycy, ale również nadciśnienia czy zawału serca.

Tłuszcz trzewny jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet, częściej u nich powoduje poważne choroby przewlekłe. Jak wyliczyli naukowcy, każdy kilogram tłuszczu trzewnego może zwiększyć u kobiety ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 o ponad siedem razy – w przypadku mężczyzn jest to dwukrotne ryzyko. Badacze informują jednak, że niebezpieczeństwo może nie dotyczyć wszystkich kobiet – najbardziej zagrożone są te pacjentki, które nagle przybierają na wadze.

Co bardzo ważne, naukowcy skłaniają się ku stwierdzeniu, że tłuszcz trzewny w dużej mierze wynika nie z naszej genetyki, a stosowanej diety oraz prowadzonej aktywności fizycznej. W tym przypadku za otłuszczenie narządów wewnętrznych odpowiada przede wszystkim przejadanie się i siedzący tryb życia. Możemy więc naprawić nasz stan zdrowia, jeśli tylko podejmiemy regularny wysiłek fizyczny i zaczniemy zdrowo się odżywiać.

Ocena

Brak głosów